آندربایت چیست؟ راه های درمان آندربایت کدامند؟

آندربایت
27 08 1399

آندربایت چیست ؟ آندربایت اصطلاحی برای یک بیماری دندانی است که دندان های پایینی فرد از دندان های بالایی جلویی آن، بیرون زده تر است و فاصله زیادی دارد. نام دیگر این بیماری دندانی اکلوژن کلاس ۳ یا پروگناتیزم است و ممکن است افراد مختلفی با آن دست و پنجه نرم کنند. در این مطلب با ما همراه باشید تا با با آندربایت بیشتر آشنا شوید.

آندربایت چیست؟

همان طور که گفته شد، آندربایت نوعی وضعیت دندانی است که در آن دندان های جلویی فک پایین در تراز با دندان های جلویی فک بالا نیست. تعدادی از افراد این مشکل را به طور جزئی و خفیف دارا هستند، اما هنگامی که آندربایت شدید باشد، مراجعه به پزشک برای برطرف کردن این مشکل نیاز است. موارد شدید این مشکل می تواند اختلال در تکلم، جویدن، درد دهان و صورت به دلیل عدم انطباق فک، غذاخوردن و حتی زیبایی چهره را ایجاد کند.

آندربایت چیست؟

علل به وجود آمدن آندربایت چیست؟

نحوه چیدمان و قرارگیری دندان های فرد، ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلفی باشد. به طور معمول، دندان ها به گونه ای رشد می کنند که دندان های بالایی کمی روی دندان های پایین قرار می گیرند. دندان های مولر - دندان های صاف و پهن پشت دهان - باید متناسب هم باشند. ترازبندی مناسب دندان باعث می شود هنگام غذا خوردن گونه ها، لب ها یا زبان خود را گاز نگیرید.

عادت های کودکی

برخی از عادات دوران کودکی ممکن است خطر ابتلا به آندربایت و عدم انطباق دندان ها را افزایش دهد. این عادات شامل مکیدن انگشت شست، فشار آوردن روی دندان با زیبا، استفاده از پستانک در کودکان بالای 3 سال، مکیدن شیر با استفاده از شیشه شیر برای سال های طولانی می شوند.

ژنتیک

در اکثر مواقع ، آندربایت می تواند به ارث برسد. اگر حداقل یک فرد دیگر در خانواده شما به آن مبتلا باشد، احتمال ابتلا افراد دیگر به آن وجود دارد. ژنتیک همچنین می تواند در شکل و اندازه فک و دندان فرد تاثیر گذارد.
ممکن است شخصی با دندان هایی بسیار نزدیک به هم متولد شده باشد، دندان های غیر عادی و دندان هایی که کنار هم قرار نگرفتند، می توانند به این مشکل دامن بزنند. برخی نقایص مانند شکاف لب یا کام نیز ممکن است در بدو با نوزاد همراه باشد. همه این شرایط ممکن است در بعضی مواقع منجر به مال اکلوژن شود.

جراحت

صدمات شدید صورت ممکن است باعث آسیب دائمی استخوان فک شود. اما غالبا امکان ترمیم استخوان های شکسته فک وجود دارد. اما خوب است بدانید که گاهی ممکن است فک پس از جراحی، مجدد مرتب نمی شوند که این ممکن است به آندربایت بیانجامد.

تومور

وجود تومور در استخوان فک یا در دهان ممکن است باعث بیرون آمدن فک ها شده که این می تواند آندربایت ایجاد نماید.

 

اکلوژن کلاس ۳ چگونه درمان می شود؟

درمان آندربایت

بیشتر افراد با دندان های کاملا همسو و مرتب متولد نشده اند که اغلب این دندان های نامرتب، به هیچ گونه درمان های دندانپزشکی احتیاجی ندارد؛ البته که اصلاح طرح خنده در این صورت می تواند فواید بسیاری را به همراه داشته باشد!
هنگامی که افراد برای درمان آندربایت به دندانپزشک خود مراجعه می کنند، می توانند دندان های خود را راحت تر تمیز کنند؛ پوسیدگی دندان و بیماری های لثه در آن ها کاهش میابد، فشار روی دندان و فک و عضلات کاهش میابد. همه این ها سبب کاهش خطر شکستن دندان ها و دردناک شدن گیجگاه ها می شود.
به طور کلی آندربایت به این صورت درمان می شود:

درمان پزشکی

درمان پزشکی تنها راه اصلاح واقعی آندربایت و تراز صحیح دندان ها است. در مواردی که پروگناتیزم اندک است، دندانپزشک از سیم یا بریس پلاستیکی و یا سایر ابزار، برای انتقال دندان ها به جای صحیح خود استفاده می کند. کشیدن یک یا چند دندان در فک پایین نیز می تواند به بهبود ظاهر آندربایت نیز کمک شایانی کند. اما در موارد شدید، یک دندانپزشک عموما جراحی فکر را پیشنهاد می کند.

سخن پایانی

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور مرتب علاوه بر مراجعه به دندانپزشک برای معاینه، از جمله کارهای مهمی است که هر فردی برای داشتن دندان های سالم باید انجام دهد. اما کسانی که دارای مشکلات دندانی مانند آندربایت هستندف باید مراقبت های وییژه ای صورت دهند تا از آسیب و پوسیدگی بیشتر دندان هایشان جلوگیری شود.
دندان های خود را حداقل دو بار در روز و هر بار دو دقیقه با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. به مسواک زدن در امتداد خط لثه و از داخل، خارج و پشت دهان خود توجه کنید. حتما علاوه بر مسواک زدن، از نخ دندان نیز استفاده کنید. با این کار می توانید از پوسیدگی دندان خود کم کنید.