چگونه از دندانپزشکی نترسیم ؛ راه مقابله با ترس از دندانپزشکی چیست؟

راه مقابله با ترس از دندانپزشکی
30 04 1400

چگونه از دندانپزشکی نترسیم ؟ ترس از دندانپزشکی یکی از مشکلاتی است که ممکن است بسیاری از افراد با آن مواجه شوند. حالتی که دندانپزشک بالا سر شما ایستاده، دهان شما باز است و نمی توانید سخن بگویید، به راستی می تواند استرس آور باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که بسیاری از افراد به دلیل همین ترس، از مراجعه منظم به دندانپزشک خود و کلینیک های دندانپزشکی خودداری کرده و یک مشکل کوچک را تبدیل به دردسری بزرگ تبدیل می کنند. در این مطلب ما قصد داریم راه مقابله با ترس از دندانپزشکی و راه های درمان فوبیای دندانپزشکی را بیان کنیم تا در صورتی که به این ترس دچار هستید، آن را رفع نمایید. با ما همراه باشید.

چگونه از دندانپزشکی نترسیم

چگونه از دندانپزشکی نترسیم ؟ سوالی مهم که پاسخ آن می تواند مشکلات مربوط به دهان و دندان بسیاری از افراد را مرتفع سازد. برای آنکه به پاسخ پرسش چگونه از دندانپزشکی نترسیم، برسیم، باید آگاهی کامل از روند دندانپزشکی داشته باشیم. به جرات می توانیم عدم آگاهی از محیط دندانپزشکی و خود پزشک را یکی از عوامل اصلی بروز این ترس بنامیم. اما برای حل مشکل، بهتر است علل ترس خود را بشناسید و آن ها را برطرف نمایید:

 

چگونه از دندانپزشکی نترسیم

درمان فوبیای دندانپزشکی

علل ترس خود را بشناسید

بهترین راه مقابله با ترس از دندانپزشکی و درمان فوبیای دندانپزشکی این است که شما علل این ترس را در خود جست و جو کنید. مسلما شما با کمی کنجکاوی در خود، می توانید علت هایی که سبب به وجود آمدن ترس از مراجعه به دندانپزشکی می شوند را بیابید. تمامی دلیل هایی که برای شما ترس آور هستند را لیست کنید، تا برای آن ها راه حل هایی بیابید.
با توجه به بررسی های صورت گرفته، عمده ترس از دندانپزشکی در اکثریت افراد، به دلایل زیر هستند:

عدم آگاهی از فرایند دندانپزشکی

یکی از علل به وجود آمدن ترس از دندانپزشکی، این است که بیمار هیچ پیش فرضی از فرایندی که قرار است روی دندان او صورت گیرد، ندارد. درواقع تنها دردی در دندان خود احساس می کند و نمی داند که چه درمانی روی دندان وی انجام می شود. بهترین کار این است که به سراغ پزشکی با حوصله بروید که پیش از آغاز درمان، فرایند را برای شما توضیح دهد. این روش یکی از بهترین راه های درمان فوبیای دندانپزشکی محسوب می شوید.

تجربه تلخ دندانپزشکی از خود یا نزدیکان

داشتن تجربه تلخ از دندانپزشکی می تواند یکی از علل ترس از این فرایند باشد. حتی ممکن است خود فرد این تجربه را نداشته باشد، اما اگر یکی از نزدیکان او، خاطره ای دلهره آور برای او تعریف کرده باشد، ناخودآگاه بذر ترس را در دل بیمار کاشته است. یکی از بهترین راه مقابله با ترس از دندانپزشکی این است که مدام به خود یادآوری کنید که هر اتفاق ناگواری قرار نیست برای شما رخ دهد. همچنین لازم است بدانید که شما تنها انسانی نیستید که برای درمان درد دندان و مشکلات سلامت دندان خود، به دندانپزشکی مراجعه می کنند.
روزانه شاید هزاران هزار انسان در سراسر دنیا به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند و بدون هیچ مشکلی، درمان خود را آغاز می کنند. پس این را با خود تکرار کنید تا خاطره تلخ دندانپزشکی را از یاد ببرید.

ترس از بیماری

یکی دیگر از علل مقابله با مراجعه به دندانپزشکی، ترس از بیماری هایی نظیر ایدز، کرونا، هپاتیت و ... است. ساده ترین راه برای آنکه با این ترس مقابله کنید، این است که به بهترین کلینیک دندانپزشکی که از محیط استرلیزه آن آگاهی دارید، مراجعه نمایید. داشتن اعتماد به مرکز درمانی می تواند تا حد بسیار زیادی از استرس شما برای مراجعه به دندانپزشکی کم کند.

ترس از آمپول دندانپزشکی

برخی از افراد ترس از آمپول دندانپزشکی دارند. همین موضوع سبب بروز ترس از دندانپزشکی می شود و مراجعه به مراکز درمانی را به تعویق می اندازد.

اما لازم است بدانید که ترس از آمپول دندانپزشکی عملا بی مفهوم است. چرا که بسیاری از دندانپزشکی های تخصصی، در ابتدا برای کسانی که ترس از آمپول دندانپزشکی دارند، مواد بی حسی می زنند تا این دسته از افراد حتی آن سوزش کوچک را احساس نکنند. از سوی دیگر شما می توانید با مراجعه به بهترین دندانپزشکی که از روش های روانشناسی و صحبت با بیمار استفاده می کنند، این ترس را کنار بگذارید و نسبت به درمان دندان خود اقدام کنید.

ترس از اقدام درمانی مانند عصب کشی

برخی از افراد از اقدامات درمانی می ترسند. یکی از همین فرایندها، عصب کشی است، چرا که این دسته افراد تصوری دردآلود از این فرایند دارند. اما حقیقت این است که این روزها عصب کشی دندان بدون درد دندان در اغلب مراکز دندانپزشکی انجام می شود. چرا که این فرایند با دستگاه های پیشرفته صورت می گیرد.

در کل این روزها شما می توانید با مراجعه به دندانپزشکی متخصص با دستگاه های مدرن، هیچ درد و ترسی را تجربه نمایید.

چگونه از دندانپزشکی هراس نداشته باشیم؟

چند نکته مهم برای مقابله با ترس از دندانپزشکی


-    به پزشک باحوصله مراجعه کنید. از آنجایی که ممکن است ترس از دندانپزشکی، شما را کمی مضطرب کند، یک پزشک باحوصله است که می تواند برای آرامش یافتن شما صبر کند. از سوی دیگر یک متخصص باتجربه می داند که با توضیح درباره روند درمان و صحبت کردن با شما، می تواند ترس را از شما دور کند.
-    پیش از مراجعه به دندانپزشکی، به خوبی بخوابید. کم خوابی بر اضطراب شما می افزاید. پس برای آنکه بتوانید ترس خود را بیشتر کنترل کنید، پیش از مراجعه به مرکز درمانی، حتما به اندازه کافی بخوابید.
-    از تمرین های آرامش بخش استفاده کنید. پیش از آنکه به دندانپزشکی مراجعه کنید، از تمرین هایی برای به آرامش رسیدن ذهن خود بهره ببرید.

سخن پایانی

چرا از دندانپزشکی می ترسیم؟  همان طور که گفتیم، ترس از دندانپزشکی در بسیاری از افراد شایع است و دلایل مختلفی دارد. در کلینیک دندانپزشکی یاس با پزشکان متخصص، شما در محیطی کاملا استرلیزه و پاکیزه ای قرار می گیرید تا شما به دور از ترس و اضطراب، مراحل درمانی دندان خود را پشت سر بگذارید.