لیفت لثه ؛ لیفت لثه چگونه است؟

لیفت لثه
16 06 1400

خطوط لثه افراد با یکدیگر متفاوت است. برخی از افراد دارای لثه های بلند بوده در حالی که در برخی از افراد حین لبخند زدن، لثه نمایان نمی شود. از آنجایی که لثه تاثیر زیادی در لبخند دارد، بسیاری از افراد به دنبال راه هایی برای درمان این مشکل هستند. خوشبختانه این روزها به لطف پیشرفت علم در دندانپزشکی، می توانید شکل لثه های خود را زیباتر کنید. در ای مطلب با ما همراه باشید تا با جراحی لیفت لثه آشنا شوید.

لیفت لثه

علاوه بر زیبایی، گاهی خطوط لثه می تواند مشکلاتی را برای افراد به همراه داشته باشد. به همین دلیل بهره گیری از روش های درمانی می تواند این مشکل را برطرف سازد.
این روزها بسیاری از افراد با بهره گیری از تکنیک های اصلاح طرح لبخند، برآنند تا لبخندی زیبا و جذاب داشته باشند. یکی از همین تکنیک ها لیفت لثه است.
خط لثه در برخی از افراد بسیار پایین است که این سبب از دست رفتن لبخند زیبای آن ها می شود. از سوی دیگر خط لثه در برخی دیگر ممکن است بیش از اندازه معمول بالا باشد که این نیز در زیبایی لبخند افراد تاثیر دارد. هر دو این موارد می تواند در کاهش اعتماد به نفس افراد تاثیر داشته باشد که البته این مشکل به راحتی توسط عمل لیفت لثه برطرف خواهد شد.

لیفت لثه

لیفت لثه چگونه است؟

برای آنکه لیفت لثه روی لثه های بیمار انجام شود، دندانپزشک لثه های بیمار را بررسی کرده و نتایج را با او درمیان می گذارد. سپس بی حسی موضعی صورت گرفته و عمل لیفت لثه به مرحله اجرا در می آید.
پس از آنکه بافت های دهان بی حس شدند، تراش و فرم دهی به لثه ها آغاز می شود. لیفت لثه با دو روش تیغ جراحی و یا لیزر انجام می گردد.

لیفت لثه با تیغ جراحی

لیفت لثه با تیغ جراحی از روش های قدیمی برای از بین بردن بافت اضافه لثه است. در این حالت به کمک تیغ جراحی، بخشی از لثه فرد بریده شده و آن را استخوان زیر جدا می کنند. در این حالت فرد دچار خونریزی و زخم های فراوان می شود. به همین دلیل لیفت لثه با تیغ جراحی این روزها دیگر کاربرد ندارد.

لیفت لثه با لیزر

همان طور که از نام آن پیداست، این فرایند به کمک لیزر انجام می شود. در لیفت لثه با لیزر، بافت های اضافی به آرامی از بین خواهد رفت بدون آنکه بیمار خونریزی فراوان داشته باشد. از طرف دیگر در این فرایند، بیمار احتیاجی به مصرف مسکن های قوی و همچنین استراحت ندارد. همچنین خوب است بدانید که لیزر دایود مخصوص لیفت لثه، سبب انعقاد خون شده و التهابات لثه را به حداقل ممکن می رساند. توجه داشته باشید که پس از آنکه لیف لثه انجام شد، ممکن است استخوان های شما نیاز به تراش داشته باشد.

لیفت لثه

 

چه کسانی به جراحی لیفت لثه نیاز دارند؟

دندانپزشکان برای افرادی با این شرایط، احتمالا جراحی لیفت لثه را تجویز نمایند:

  • کسانی که دارای استخوان فک نامناسبی هستند
  • بافت استخوانی اطراف دندان های بیمار پیشروی زیادی داشته است
  • لب بالایی بیمار کوتاه است
  • بافت لثه ها بیش از اندازه معمول سطح دندان ها را پوشانده است
  • توصیه های بهداشتی بعد از انجام لیفت لثه

بعد از انجام جراحی لیفت لثه ها، چه کاری انجام دهیم؟

  • پس از آنکه تحت این عمل دندانپزشکی قرار گرفتید، برای مدت چند روز غذاهای سفت، تند و چسبنده میل نکنید. چرا که این غذاها سبب تحریک لثه ها می شوند.
  • تا چند روز پس از لیفت، فعالیت های فیزیکی سنگین انجام ندهید. این کار تورم لثه ها را افزایش می دهد.
  • به آرامی و ملایمت مسواک بزنید.
  • از نخ دندان استفاده نکنید.
  • از دهانشویه های مخصوص برای جلوگیری از عفونت لثه استفاده نمایید.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد، جراحی لیفت لثه یکی از روش های بسیار موثر در اصلاح طرح لبخند است. اما برای آنکه بتوانید این فرایند را به راحتی پشت سر بگذارید، به شما پیشنهاد می کنیم به کلینیک دندانپزشکی یاس بارین مراجعه نمایید تا پزشکان متخصصان، لبخندی زیبا به شما هدیه کنند.

در این مرکز، شما می توانید علاوه بر انجام فرایند زیبایی دندان ها، فرایندهای درمانی مانند عصب کشی بدون درد، جراحی لثه و ... را انجام دهید.