انواع برند کامپوزیت دندان ؛ بهترین برند کامپوزیت دندانی کدام است؟

انواع برند کامپوزیت دندان
28 09 1400

شکل و فرم دندان ‌ها از حائز اهمیت ‌ترین فاکتورهایی است که بر زیبایی چهره اثر می ‌گذارد. به طور کلی طرح لبخندی خاص و دندان نما می ‌تواند چهره را با تغییراتی مثبت دگرگون کند.
پیشرفت‌ های روزافزونی که در زمینه علم دندانپزشکی ترمیمی و درمانی صورت گرفته، بستر مناسبی را برای بهبود شکل ظاهری دندان ‌ها ایجاد کرده است. افرادی که از فرم، اندازه و رنگ دندان‌ های خود رضایت ندارند و تا چندی پیش تغییر در شرایط دندان‌ های خود را دور از انتظار می پنداشتند، امروزه می‌ توانند به ساده‌ ترین شکل ممکن و طی جلساتی، علاوه بر درمان وضعیت دندان‌ های خود با اصلاح طرح لبخند، به زیباسازی آن‌ ها بپردازند.

یکی از متدهای جدید و کاربردی برای بهبود شکل ظاهری دندان‌ ها روش کامپوزیت دندان است که به سبب برخورداری از مزایای بسیار، محبوبیت زیادی در بین افراد پیدا کرده است. در ادامه این مقاله شما را با روش کامپوزیت آشنا کرده و بهترین برندهای کامپوزیت دندانی را معرفی می ‌کنیم.

آشنایی با کامپوزیت دندان و کاربردهای آن

متریالی که از آن برای پر کردن دندان‌ ها استفاده می ‌شود، در انجام کامپوزیت نیز کاربرد دارد. این مواد حالتی خمیرگونه دارند و به صورت قشری نازک بر روی سطح دندان قرار گرفته و دندان‌ ها را با پوششی مقاوم کاور می ‌کنند.

برای اینکه مواد کامپوزیت بر روی دندان‌ ها ثابت بمانند و جاگیری آن‌ ها به طور اصولی انجام شود، دندان پزشک کامپوزیت را مطابق حالت دندان ‌ها شکل داده و سپس از اشعه‌ های نور آبی برای سخت کردن آن‌ ها استفاده می ‌کند.

این روش ترمیمی رنگ و شکلی طبیعی در دندان‌ ها ایجاد می‌ کند و ظاهری ایده ‌آل به آن‌ ها می ‌بخشد تا بتوانید با اعتماد به نفس بیشتری لبخند بزنید و از تماشای دندان‌های خود در مقابل آینه لذت ببرید.

ونیر کامپوزیت را عمدتا برای بهبود شرایط ظاهری دندان‌ های جلویی به کار می ‌گیرند و با توجه به فرم صورت، رنگ پوست و شرایط ظاهری چهره به ایجاد شکلی مناسب برای دندان‌ ها به واسطه مواد کاموزیت اقدام می ‌نمایند. کامپوزیت دندانی به طور عمده برای موارد زیر کاربرد دارند:

 • برای پر کردن و رفع فواصلی که در میان دندان ‌ها وجود دارد.
 • برای ترمیم شکستگی و پریدگی‌ های جزئی دندان
 • برای اصلاح شکل نامنظم دندان‌ها و مرتب کردن آن ‌ها
 • برای بهبود فرم و حالت ناخوشایند دندان‌ ها
 • برای تغییر رنگ دندان‌ های زرد و جرم گرفته

باید توجه داشت که پیش از اقدام به انجام کامپوزیت دندان ابتدا پوسیدگی دندان ‌ها رفع شده و سپس مراحل انجام کامپوزیت آغاز خواهد شد.

انواع کامپوزیت دندانی

 

انواع کامپوزیت دندانی

باید بدانید که کامپوزیت‌ها موادی از جنس رزین هستند و دسته‌بندی‌ آن‌ها بر اساس اندازه ذرات و تعداد آن‌ها صورت می‌گیرد. کاربردهایی که برای این نوع مواد در نظر گرفته شده نیز با هم متفاوت است. بر این مبنا کامپوزیت‌های دندانی در انواع زیر وجود دارند:

 • کامپوزیت دندانی نوع نانوفیلد
 • کامپوزیت دندانی نوع میکروفیلد
 • کامپوزیت دندانی نوع هیبرید
 • ونیرهای IPS

لازم به ذکر است که انوع کامپوزیت‌ های نام برده شده دارای شاخصه‌ های خاصی بوده و موارد کاربرد ویژه ‌ای دارند. بدیهی است که ویژگی استحکام و مقاومت بالا باید در دندان‌ های آسیاب که بیشترین وظیفه را در جویدن غذا دارند، دیده شود و در عوض دندان ‌های جلو نیز باید دارای درخشندگی، فرم زیبا و رنگ مناسب باشند و به همین جهت نوع کامپوزیت انتخابی برای کاور کردن انواع دندان باید با توجه به خصوصیات و موارد استفاده آن صورت گیرد. در ادامه بهترین انواع برند کامپوزیت دندان را به شما معرفی می ‌کنیم.

بهترین انواع برند کامپوزیت دندان

گرچه اکثر انواع برند کامپوزیت دندان از درجه مرغوبیت قابل قبول برخوردار بوده و استانداردهای کافی جهت پوشش، ترمیم و زیباسازی دندان ‌ها را دارند و سطح کیفی انجام کامپوزیت بیشتر از هر چیز به مهارت و تخصص دندانپزشک وابسته است، اما تاثیر نوع ساخت و مرغوبیت این مواد بر دوام و ماندگاری روش کامپوزیت اعمال اثر می ‌کند. لذا ما برای راهنمایی هر چه بیشتر شما جهت انتخاب بهترین نوع کامپوزیت، تعدادی از برندهای تولید کننده برتر را نام برده‌ ایم:

کامپوزیت IPS آمریکایی: این کامپوزیت‌ ها از مقاومت بالایی برخوردار بوده و ویژگی‌ های فیزیکی منحصر به فردی دارند. ضمن اینکه در این مواد ذرات سرامیکی مناسبی به کار رفته است که پوشش کامپوزیت را به حالت لمینت سرامیکی نزدیک کرده و زیبایی و درخشندگی آن‌ را افزایش می ‌دهد.
 

کامپوزیت توکویاما ژاپنی: ای نوع کامپوزیت‌ ها از پرکننده ‌های کروی شکل برخوردار بوده و به صورت 100 درصد نانو به تولید می‌ رسند. این نوع کامپوزیت ‌ها در برابر پوسیدگی و ساییدگی پایدار هستند.
 

کامپوزیت شوفو ژاپنی: این کامپوزیت‌ ها داری فیلرهای اصلاح شده S-PRG بوده و نانو هیبرید هستند. از جمله ویژگی ‌های استثنایی این نوع کامپوزیت‌ ها آزادکنندگی فلوراید است.
 

کامپوزیت کاریزما: کامپوزیت‌ های این برند ذرات میکروهیبریدی را در کنار سیلیکون دی ‌اکسید دارند که این ترکیب سبب عدم ایجاد رسوب شده و همچنین وجود فیلرهای نوع میکروگلس نیز هماهنگی رنگ کامپوزیت و رنگ دندان‌ ها و مقاومت بالای آن‌ ها را تضمین می ‌کند.

علاوه بر این برندهای ژاپنی دیگری مانند Gradia Direct، Geanial و Kuraray در این زمینه بهترین هستند و از میان دیگر برندهای آمریکایی تولید کننده کامپوزیت نیز می ‌توان به Bisco، Cosmedent و 3M اشاره نمود. برند سارمکو نیز از انواع برند کامپوزیت دندان سوئیسی محسوب می ‌شود.

توجه: بیشترین عوارض انجام کامپوزیت ‌های دندانی به عدم کاشت درست این مواد بر روی لثه و جاگیری غیر مناسب آن‌ ها برمی ‌گردد که منجر به صدمات چشمگیری در لثه و دندان ‌ها خواهد شد. لذا لازم است به منظور انجام کامپوزیت از مهارت دندانپزشکی ماهر و باتجربه بهره بگیرید.

ویژگی های کامپوزیت های دندانی خوب

 

ویژگی ‌های کامپوزیت دندانی خوب

 • دارای مقاومت و دوام بالا باشد
 • رنگ آن پس از اعمال شدن بر روی دندان ‌ها دقیقا مشابه نمونه راهنمای رنگ باشد.
 • فرم، حالت و اندازه مناسبی داشته باشد
 • دارای شفافیت و درخشندگی کافی باشد

سخن پایانی

همان طور که خواندید، انواع برند کامپوزیت دندان وجود دارد. اما آنچه که باید به آن توجه کنید، مهارت و تبحر دندانپزشک زیبایی است که می تواند این کار را به درستی انجام دهد.