پوسیدگی دندان ؛ چرا دندان پوسیده می شود

پوسیدگی دندان
26 03 1400

دندان ها می توانند تحت تاثیر مشکلات و بیماری های مختلفی قرار گیرند. یکی از این مشکلات عمده که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند، پوسیدگی دندان است. اما پوسیدگی دندان چیست؟ چرا دندان پوسیده می شود ؟

دندان های پوسیده در وهله های اول ممکن است چندان مشکلی ایجاد نکنند، اما رفته رفته پیشرفت کرده و در نهایت شما را برای پیدا کردن کلینیکی برای عصب کشی ارزان، به خیابان ها می کشاند.

ادامه مطلب به شما برای رسیدن به پاسخ این پرسش کمک می کند.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان نرم شدن مینای دندان است و به آسیب ساختار دندان ناشی از اسیدهایی گفته می شود که هنگام تجزیه قند دهان باکتری های پلاک ایجاد می گردند. اگر از دست رفتن ماده معدنی مینای دندان درمان نشود، در نهایت پوسیدگی دندان ایجاد شده که در نهایت شاهد حفره و سوراخ در دندان خواهید بود. بدون درمان، این سوراخ ها با گذشت زمان بزرگ تر می شوند و حتی ممکن است کل دندان را از بین ببرند.

اگر دندان شما سوراخ شده و کم کم به عصب رسیده باشد، اسیدهای پلاک می توانند به عاج حمله کرده و باعث ایجاد حفره در ریشه شوند. در نتیجه، اعصاب دندان های شما در معرض دید قرار می گیرد و ممکن است هنگام خوردن یا نوشیدن احساس درد کنید. اگر چنین رخدادی را تجربه می کنید، به احتمال زیاد دندان شما پوسیده است و باید به یک متخصص دندانپزشکی مراجعه نمایید.

مراقبت خوب از دندان ها بخشی مهم در حفظ سلامتی آن ها است که از جمله آن می توانیم به جلوگیری از ایجاد پوسیدگی و در نهایت حفره های دندانی اشاره نماییم. حفره دندان یکی از رایج ترین نتایج پوسیدگی دندان است و می تواند نشانه ضعف بهداشت دهان و دندان باشد.

 

چرا دندان پوسیده می شود

چرا دندان پوسیده می شود

چرا دندان پوسیده می شود ؟ پوسیدگی دندان، دندان مراحل مختلفی را پشت سر می گذارد، از شروع از دست رفتن مینای دندان گرفته تا ایجاد حفره در دندان! پوسیدگی دندان زمانی نیز اتفاق می افتد که غذاهای حاوی کربوهیدرات بین دندان ها گیر می کنند و با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کاملا از بین نمی روند.
دلایل عمده پوسیدگی دندان، مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین و چسبناک است. هرچه شکر بیشتری مصرف شود، اسید بیشتری تولید خواهد شد که منجر به پوسیدگی می گردد. قند با پلاک ترکیب می شود و مینای دندان را ضعیف می کند و شما را در معرض پوسیدگی دندان قرار می دهد. هر بار که یک میان وعده شیرین می خورید، تا 20 دقیقه آینده دندان های شما در معرض آسیب اسیدها قرار می گیرند. درک دلایل پوسیدگی دندان می تواند به شما کمک کند تا از دندان های خود مراقبت نمایید:

بهداشت ضعیف دهان و دندان

 مرتب مسواک زدن دندان ها باعث جمع شدن پلاک و حمله به مینای دندان می شود.

تشکیل پلاک
 

چرا دندان پوسیده می شود ؟ هنگامی که دندان ها به درستی تمیز نشده، پلاک به طور مرتب پاک نشده و در نتیجه به دندان های شما می چسبد و در نهایت به مرور زمان پلاک زیادی روی دندان جمع می شود. پلاک ها در حضور قند، اسید تولید کرده که این به مینای دندان حمله کرده و در نهایت سبب ایجاد سوراخ در دندان خواهد شد که به آن ها حفره های دندانی می گویند.

دهان خشک

بزاق به شستن پلاک های دندان و بافر شدن اسید کمک می کند. اگر دهانتان خشک و بزاق بسیار کمی دارد، پلاک ها و باکتری های دندان ممکن است با سرعت بیشتری تجمع پیدا کنند.

خوردن و آشامیدن

همه چیز از اینجا شروع می شود. ما برای زندگی کردن مجبور به خوردن و آشامیدن هستیم و گریزی از این امر وجود ندارد. اما همین خوردن و آشامیدن می تواند منجر به تشکیل حفره هایی در دندان شود. هنگامی که چیزی می خورید و می نوشید، تا زمانی که مسواک بزنید، مواد خوراکی روی دندان های شما باقی می مانند. حتی پس از مسواک زدن نیز ممکن است تمامی ذرات غذا و کربوهیدرات ها از روی دندان های شما پاک نشوند. این باقی مانده غذاها می توانند به دندان شما چسبیده و سبب ایجاد حفره شوند. به همین دلیل لازم است حتما پس از خوردن غذا، به خصوص غذاهای شیرین و چسبنده مسواک زده و از نخ دندان استفاده نمایید.

باکتری و اسید پلاک

در حالی که اکثر مردم دوست ندارند در مورد آن فکر کنند، باکتری ها به طور طبیعی در دهان و دندان های شما زندگی می نمایند. وقتی این باکتری ها کربوهیدرات هایی را که روی دندان ها باقی مانده هضم می کنند، اسید تشکیل می شود.

مشکلات پزشکی

چرا دندان پوسیده می شود ؟ برخی از انواع درمان سرطان که سر و گردن را در معرض اشعه قرار می دهد، می تواند با تغییر آرایش بزاق باعث افزایش حفره دندان شده و رشد باکتری را افزایش دهد.

انواع پوسیدگی دندان

 

انواع پوسیدگی دندان کدامند؟

پوسیدگی دندان انواع مختلفی دارد:

شکل گیری پلاک ها روی دندان

هنگامی که بیش از اندازه مواد قندی و نشانسته ای مصرف کنید و دندان های خود را مسواک نزنید، پلاک روی دندان ها پدید می آید. پلاک لایه ای چسبنده شفاف روی دندان ها است که سبب پوسیدگی می شوند.
این پلاک ها روی لثه و یا زیر آن تشکیل شده و سفت می شوند و به محلی فوق العاده برای رشد و تکثیر باکتری ها تبدیل خواهند شد.

حملات پلاک ها

از انواع پوسیدگی دندان می توانیم به حملات پلاک ها اشاره نماییم. اسیدی که در پلاک ها وجود دارد، مواد معدنی سخت دندان یعنی مینای دندان را از بین می برد. از بین رفتن مینای دندان سبب شکاف و حفره ها در دندان خواهد شد.
با از بین رفتن مینای دندان، لایه نر تر دندان نمایان شده که در برابر مواد اسیدی مقامت کمتری دارد. در این حالت دندان حساس شدهو سریع تر پوسیده می شود.