فواید نخ دندان ؛ مسواک مهمتره یا نخ دندان

فواید نخ دندان
11 05 1400

مسواک مهمتره یا نخ دندان ؟ چرا باید از نخ دندان استفاده کنیم ؟ چرا باید نخ دندان بکشیم ؟ سلامت دهان و دندان از جمله دغدغه های مهم و بزرگ برای کسانی است که به سلامت کلی خود اهمیت می دهند. اما همان طور که پیش تر در خصوص اصول مراقبت از دندان گفتیم، مسواک زدن به تنهایی نمی تواند ضامن داشتن دندان های سالمی باشد و باید در کنار آن نکات دیگری را نیز رعایت کنیم. استفاده از نخ دندان از جمله همان توصیه های مهم است که توسط دندانپزشکان بر آن تاکید می شود. در این مطلب با ما همراه باشید تا با فواید نخ دندان آشنا شده و بدانید چند بار نخ دندان در روز برای سلامت دندان لازم است.

چرا باید از نخ دندان استفاده کنیم

چرا باید از نخ دندان استفاده کنیم ؟ این سوالی است که شاید بارها از خود پرسیده باشید. برخی ها بر این باورند که مسواک زدن می تواند به تنهایی غذا را از روی دندان پاک کند. اما حقیقت این است که مسواک نمی تواند در لا به لای دندان ها نفوذ کرده و باقی مانده غذا را تمیز کند. از سوی دیگر باید بدانید که غذا به زیر لثه نیز گاهی رسوخ می کنند و تمیز کردن آن ها کار مسواک نیست. پس اکنون می دانیم که چرا باید از نخ دندان استفاده کنیم.

 

چرا باید از نخ دندان استفاده کنیم

فواید نخ دندان چیست؟

پزشکان همواره به استفاده از نخ دندان در کنار مسواک زدن تاکید دارند، چرا که این نخ دندان است که می تواند به سخت ترین نقاط دندان و لثه ها نفوذ کرده و باقی مانده غذاها را بیرون بکشد.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید مسواک تنها 65 درصد از آلودگی ها و باقی مانده غذاها را از دهان و دندان پاک می کند و نمی تواند به لا به لای دندان نفوذ کند. به همین دلیل لای دندان ها و زیر لثه ها محل های مناسبی برای رشد باکتری ها و ایجاد پلاک ها تبدیل می شوند.
اما این تمام فواید نخ دندان نیست. در ادامه با بهترین دندانپزشکی غرب تهران، کلینیک دندانپزشکی یاس، همراه شوید تا با فواید نخ دندان آشنا گردید.

 

مسواک مهمتره یا نخ دندان

در پاسخ به این پرسش که مسواک مهمتره یا نخ دندان نمی توانیم اهمیت هیچ یک را نادیده بگیریم. حقیقت این است که برای سلامت دندان، نیاز به هر دو این ابزار سلامت دندان دارید. درواقع هر دو، هم نخ دندان و هم مسواک، مکمل یکدیگر محسوب می شوند و در کنار یکدیگر می توانند سلامت دندان را تضمین کنند.

پس بهتر است پس از هر بار مسواک زدن، حتما از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان می تواند تمام آن نقاطی که مسواک به آن دسترسی ندارد را تمیز کند. به این ترتیب است که خود را از مراجعه به دندانپزشکی برای انجام فرایندهای درمانی بی نیاز خواهید کرد. پس پاسخ این پرسش که مسواک مهمتره یا نخ دندان این است که هر دو لازم هستند.

کنترل دیابت

شاید برایتان جالب باشد بدانید استفاده از نخ دندان تاثیر مستقیمی روی کنترل دیابت افراد دارد. چرا که نخ دندان ذرات ریز موادی که باکتری ها از آن تغذیه می کنند را از بین برده و در نهایت این باکتری ها نمی توانند وارد جریان خون شوند. این کاهش ورود باکتری ها به خون، یکی از عوامل بسیار موثر در کنترل دیابت افراد تلقی می گردد.

فواید نخ دندان؛ پیشگیری از بیماری های لثه

یکی از فواید نخ دندان، پیشگیری از بیماری های لثه است. همان طور که می دانید، یکی از مهم ترین عامل هایی که سبب بروز بیماری های دهان و دندان می شوند، بهداشت ضعیف است. استفاده از نخ دندان، از رشد پلاک در لا به لای دندان و نفوذ آن به خط لثه جلوگیری می کند. در غیر این صورت، پلاک ها بافت لثه را تحریک کرده و سبب بروز بیماری های مانند جنوجویت و پرویدنتال می شود.

فواید استفاده از نخ دندان

 

 جلوگیری از بوی بد دهان

یکی دیگر از فواید نخ دندان، این است که از ایجاد بوی بد دهان جلوگیری می کند. همان طور که گفتیم، مسواک تنها می تواند 65 درصد از باقی مانده های غذا را تمیز کند. پس می توانیم نتیجه بگیریم پس از مسواک زدن، همچنان 35 درصد از باقی مانده غذا در دهان و میان دندان ها باقی می ماند که می تواند به بوی بد دهان بدل شود. از سوی دیگر این باقی مانده غذا فعالیت باکتری ها را در پی خواهد داشت که با استفاده از نخ دندان، می توان از به وجود آمدن بوی بدن در دهان، جلوگیری کرد.

کاهش بیماری ها تفسی

همان طور که گفتیم، باکتری های موجود در دهان، می توانند از باقی مانده مواد غذایی در دهان تغذیه کرده و فعالیت کنند. این باکتری ها همچنین می توانند به سیستم تنفسی منتقل شده و سبب بروز بیماری هایی نظیر سینوزیت، برونشیت و ... شوند. به همین دلیل است که استفاده از نخ دندان برای جلوگیری از فعالیت این باکتری ها و در نهایت بروز این بیماری ها، بسیار مهم تلقی می شود.

جلوگیری از بیماری های قلبی

ورود باکتری ها به خون، علاوه بر بروز بیماری های تنفسی، می توانند به قلب و عروق نیز آسیب وارد نمایند. به همین دلیل استفاده از نخ دندان را می توانیم یکی از موانع مفید برای جلوگیری از ورود این باکتری ها به خون بنامیم.

چند بار نخ دندان در روز

برای تمامی افراد لازم است تا یک بار در طول روز از نخ دندان استفاده نمایند. اما با بالا رفتن سن و خطر بیشتر ابتلا به بیماری های لثه ای، بهتر است با هر بار مسواک زدن، از نخ دندان نیز استفاده نمایید.

سخن پایانی

همان طور که گفتیم، فواید نخ دندان بسیارحائز اهمیت است چرا که نه تنها برای سلامتی دهان و دندان مفید بوده، بلکه می تواند سلامتی کلی بدن را نیز تخت تاثیر قرار دهد. اما اگر به هر دلیل دندان های شما دچار مشکلاتی مانند پوسیدگی شد، می توانید با مراجعه به دندانپزشکی یاس بارین، بهترین دندانپزشکی ستاری، فرایندهای درمانی خود را با بهترین قیمت و در بالاترین کیفیت انجام دهید.