دندانپزشکی در خواب ؛ سدیشن در دندانپزشکی چیست؟

سدیشن در دندانپزشکی
24 03 1400

ترس از دندانپزشکی یکی از مشکلاتی است که افراد را از مراجعه به دندانپزشکی باز می دارد. اما مشکل هنگامی تبدیل به دردسری بزرگ می شود که دندان فرد نیاز به درمان اساسی داشته باشد. علاوه بر آگاهی از راه مقابله با ترس از دندانپزشکی، متخصصان از روش دیگری به نام سدیشن در دندانپزشکی استفاده می کنند. در این روش که برای درمان های پیچیده و بسیار دردناک مورد استفاده قرار می گیرد، اصطلاحا بیمار به خواب فرو می رود و پزشک فرایند درمان را آغاز می کند. در این مطلب با ما همراه باشید تا با دندانپزشکی در خواب یا سدیشن در دندانپزشکی آشنا شوید.

دندانپزشکی در خواب

آیا فکر درمان دندان ها باعث ترس و تنش در بدن شما می شود؟ آیا ترجیح می دهید رنج دندان درد را تحمل کنید تا اینکه پا در مطب دندانپزشکی بگذارید؟ باید بگوییم که شما تنها نیستید و افراد زیادی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. بسیاری از افراد آنقدر از مراجعه به دندانپزشک هراس دارند که ترجیح می دهند هیچ درمانی را برای دندان خراب خود انجام ندهند.


برای افرادی که از دندانپزشکی مانند طاعون اجتناب می کنند، دندانپزشکی در خواب مقداری از اضطراب آن ها را از بین می ببرد. از دندانپزشکی در خواب می توان برای همه موارد، از روش های تهاجمی گرفته تا تمیز کردن ساده دندان استفاده کرد. نحوه استفاده از دندانپزشکی در خواب به شدت ترس بستگی دارد. برخی ها برای تجربه عصب کشی بدون درد نیز ترجیح می دهند سدیشن روی آن ها انجام شود.

دندانپزشکی در خواب

 

سدیشن در دندانپزشکی چیست؟

در سدیشن در دندانپزشکی از دارو برای کمک به بیماران به منظور ریلکس شدن استراحت طی مراحل دندانپزشکی استفاده می شود. در سدیشن در دندانپزشکی  که گاهی اوقات "دندانپزشکی در خواب" نیز خوانده می شود، بیماران معمولا بیدار هستند به استثنای کسانی که تحت بیهوشی عمومی قرار دارند.
درواقع باید بگوییم که سدیشن در دندانپزشکی روشی برای کنترل استرس و اضطراب بیمار به کمک دارو است تا این افراد بتوانند بر کابوس بر دندانپزشکی غلبه کنند.

سطوح مختلف سدیشن در دندانپزشکی

  • سدیشن مینیمال: شما بیدار بوده اما آرام هستید.
  • سدیشن متوسط (که پیشتر "آرام بخشی آگاهانه" نامیده می شد) : ممکن است نتوانید به درستی کلمات را کنار هم بچینید و یا بسیاری از مراحل کار را به خاطر نیاورید.
  • سدیشن عمیق: شما در لبه آگاهی هستید اما هنوز می توانید بیدار شوید.
  • بیهوشی عمومی:  کاملا بیهوش خواهید بود.

 

دندانپزشکی در خواب

چه نوع سدیشن در دندانپزشکی استفاده می شود؟

استنشاق سدیشن مینیمال: از طریق ماسکی که روی بینی شما قرار می گیرد، اکسید نیتروژن تنفس می کنید. این گاز به شما کمک می کند تا آرام باشید. دندانپزشک می تواند میزان آرام بخشی را که دریافت می کنید، کنترل نماید. اثر این نوع از شدیشن به سرعت از بین می رود و پس از استنشاق آن می توانید به راحتی به خانه باز گردید.  

قرص خوراکی:  بسته به دوز کل داده شده، آرام بخشی خوراکی می تواند از حداقل تا متوسط باشد. با توجه به تشخیص دندانپزشک، حدود یک ساعت قبل از شروع عمل دندانپزشکی، قرص به شما داده می شود که شما را خواب آلوده خواهد کرد. در سدیشن متوسط، اغلب بیمار نسبتا خواب است که با یک لرزش ملایم به راحتی از خواب بیدار خواهد شد.

آرام بخش وریدی: در این نوع از سدیشن در دندانپزشکی، داروی آرامبخش را از طریق ورید دریافت می کنید، بنابراین با سرعت بیشتری کار می کند و تاثیر بیشتری نیز خواهد داشت. این روش به دندانپزشک اجازه می دهد تا سطح آرام بخشی را به طور مداوم تنظیم کند.

سدیشن عمیق و بیهوشی عمومی: شما داروهایی دریافت خواهید کرد که در طول عمل شما را تقریبا بیهوش یا کاملا بیهوش می کند  و به خواب عمیق فرو می رویددر حالی که تحت بیهوشی عمومی هستید، تا زمانی که اثرات بیهوشی از بین نرود یا با دارو برطرف نشود، نمی توانید به راحتی از خواب بیدار شوید.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، دندانپزشکی در خواب یا سدیشن در دندانپزشکی یکی از روش هایی است که دندانپزشک ها برای بیمارانی استفاده می کنند که ترس شدید نسبت به دندانپرشکی دارند و می بایست تخت درمان قرار گیرند.