مراقبت های بعد از کشیدن دندان ؛ بعد از کشیدن دندان چه کنیم؟

مراقبت های بعد از کشیدن دندان
08 05 1400

مراقبت بعد از کشیدن دندان شامل چه مواردی می شود؟ کشیدن دندان شامل برداشتن کامل دندان از دهان شود. پزشک ممکن است به دلایل مختلف از جمله پوسیدگی، کشیدن دندان را برای بیمار تجویز نماید. این عمل اغلب در بزرگسالان که دندان های دائمی دارند، صورت می گیرد. پس از انجام این فرایند، مراقبت های بعد از کشیدن دندان باید به خوبی توسط بیمار انجام گردد تا با مشکلات متعدد دست و پنجه نرم نکند. در این مطلب با ما همراه باشید تا با این نکات آشنا شوید.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

مراقبت های بعد از کشیدن دندان بسته به چند عامل می تواند کمی متفاوت باشد. اینکه کدام یک از دندان های شما کشیده شده نیز اهمیت دارد، چرا که ریشه های بعضی از دندانها نسبت به دندان های دیگر عمیق تر بوده و ترمیم آن ها طولانی تر است. اما در کل پس از گذشت 3 روز، در اکثر بیماران، درد کاهش میابد.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

 

روزهای اول و دوم مراقبت های بعد از کشیدن دندان

بسیاری از مراقبت های بعد از کشیدن دندان، در دو روز اول از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در 24 اولیه پس از انجام این کار، خونریزی های سطحی طبیعی است. اما اگر خونریزی شدید شد، نیاز به مراجعه فوری به دندانپزشک خود دارید تا تحت درمان قرارگیرید.

در کل این نکات را در این دو روز در نظر بگیرید:

 • استراحت کافی داشته باشید: در بهترین حالت ممکن خوب است تا 24 ساعت پس از کشیدن دندان، در استراحت کامل باشید.
 • گاز را در صورت لزوم عوض کنید: مهم است که حداقل چند ساعت اولیه گاز را در دهان نگه دارید تا لخته ایجاد شود. بعد از این، خوب است تا گاز را هر از گاهی تعویض نمایید.
 • از شستشو اجتناب کنید: شست و شوی دهان و دندان ممکن است وسوسه برانگیز باشد، اما برای آنکه اجازه دهید تا در ناحیه درمان شده، خون لخته شده و بند آید، بهتر است از شست و شوی دهان و غرغره کرده هر چیزی خودداری نمایید.
 • از نی استفاده نکنید: استفاده از نی فشار زیادی را به زخم در حال بهبود، وارد می کند، که می تواند به راحتی لخته خون را از بین ببرد.
 • تف نکنید: تف کردن باعث ایجاد فشار در دهان می شود که ممکن است لخته خون را از بین ببرد.
 • جلوی عطسه خود را بگیرید: تا جایی که امکان دارد، جلوی عطسه خود را بگیرید زیرا عطسه کردن فشار زیادی در سر ایجاد می کند که این سبب خونریزی می شود.  
 • سیگار نکشید: سیگار کشیدن همان فشار استفاده از نی را در دهان ایجاد می کند. در حالی که بهتر است از مصرف سیگار در کل روند بهبودی خودداری شود، اما در کل برای سلامت دهان و دندان سیگار را کنار بگذارید.
 • مسکن مصرف کنید: اگر درد امان شما را برده است، مسکن مصرف نمایید.
 • از کمپرس سرد استفاده نمایید: قرار دادن یک بسته یخ یا یک کیسه یخ حوله ای بسته بندی شده به مدت 10-20 دقیقه ای به طور مرتب، ضمن جلوگیری از خونریزی، می تواند درد را نیز تسکین دهد.
 • زیر سرتان را بلند کنید: هنگام خواب از بالش های اضافی برای بلند کردن زیر سر خود استفاده نمایید. خوابیدن با سر پایین و یا همسطح با بدن، سبب جمع شدن خون در سر شده و این روند بهبودی را با تاخیر مواجه می سازد.
 • تمام داروهای تجویز شده پزشک را مصرف کنید: این یکی از نکات مهم مراقبت های بعد از کشیدن دندان است. برای آنکه دوره درمان خود را بدون دردسر پشت سر بگذارید، لازم است تا داروهای تجویز شده پزشک را به طور کامل مصرف نمایید.
مراقبت های بعد از کشیدن دندان

 

روز 3 الی 10 مراقبت

پس از تشکیل خون در محل دندان کشیده شده، لازم است تا مراقبت های بعد از کشیدن دندان را ادامه دهید تا بتوانید این لخته را در جای خود حفظ نمایید.
 

 • شست و شوی دهان با آب نمک: وقتی لخته در محل ایجاد شد، می توانید دهان خود را آب ولرم و نمک به آرامی بشویید. این کار به از بین بردن باکتری های دهان کمک می کند و می توانید به این صورت از بروز عفونت دهانی جلوگیری نمایید.
   
 • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به روش معمول: دندان ها را مثل همیشه مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید، اما مراقب باشید تا این کارها را برای دندان کشیده شده انجام ندهید. توصیه های شست و شو با محلول نمکی و دهان شویه های دارویی که دندانپزشک تجویز می کند، برای پاکسازی این ناحیه کافی است.
   
 • غذاهای نرم بخورید: در طول کل روند بهبودی، بیماران باید غذاهای نرم بخورند که نیازی به جویدن زیاد ندارند. انواع سوپ، ماست، غذاهای آبکی و ... بهترین انتخاب ها خواهند بود.

مراقبت بعد کشیدن دندان

مانند فرایندهای مختلف دندانپزشکی مانند عصب کشی دندان بدون درد، ایمپلنت و ...، مراقبت بعد کشیدن دندان نیز بسیار مهم است. اگر علاقه زیادی به خوردن بستنی دارید، پس از کشیدن دندان می توانید بستنی به هر تعداد که دوست دارید میل کنید.

همچنین یکی دیگر از مراقبت بعد کشیدن دندان، مصرف خوراکی های مایع و نرم و سبکی است که شما را مجبور به جویدن نکند. درواقع تا جایی که امکان دارد تا 24 ساعت یا دو سه روز اول، از مصرف خوراکی هایی که به جویدن نیاز دارد، خودداری کنید.

سخن پایانی

عمل کشیدن دندان به خودی خود اگر توسط پزشکی ماهر صورت گیرد، فرایند پیچیده ای نخواهد بود. اما اگر مراقبت های بعد از کشیدن دندان به درستی صورت نگیرد، ممکن است دچار خونریزی های شدید شده و مجبور به مراجعه به دندانپزشک شوید.