دلایل زرد شدن دندان ها ؛ علت زرد شدن دندان چیست

علت زرد شدن دندان چیست
02 05 1400

علت زرد شدن دندان چیست ؟ چرا دندان ها زرد می شوند ؟ علت زرد شدن بین دندان ها چیست؟ مسواک زدن و استفاده از نخ دندان آن هم هر روز و به طور مرتب، می تواند دندان های شما را روشن، سفید و تمیز نگه دارد. با این حال، با وجود تمام مراقبت هایی که از دندان خود می کنید، ممکن است متوجه تغییر رنگ دندان های خود شده باشید؛ دندان هایی که به جای سفیدی به زردی تمایل داشته و درخشش خود را از دست داده اند. دلیل زرد شدن دندانها چیست ؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا با مهم ترین دلایل زرد شدن دندان ها آشنا شوید.

علت زرد شدن دندان چیست

علت زرد شدن دندان چیست ؟ آیا به تازگی متوجه شده اید که دندان های شما به سفیدی قبل نیست؟ هنگامی که با این مشکل مواجه می شوید به دنبال پرسش سوال علت زرد شدن دندان چیست، می گردید. علت زرد شدن دندان مختلف است و شما می توانید با شناخت این علل، از تغییر رنگ دندان های خود جلوگیری نمایید. اما این علت ها کدامند؟

دلیل زرد شدن دندانها چیست

دلیل زرد شدن دندانها چیست ؟ لبخند سفید سالم تقریبا خواسته بسیاری از افراد است. بعضی دلیل زرد شدن دندانها را نمی توانیم کنترل کنیم، مانند سن یا حوادثی که در جوانی ممکن است رشد مینای دندان ما را مختل کند.

به همین دلیل بحث در مورد برنامه هایی که برای سفید کردن دندان های خود دارید باید با دندانپزشک خود مطرح نمایید. او می تواند به شما بگوید که دلیل زرد شدن دندانها به سادگی از عوامل سبک زندگی نشات می گیرد - مانند نوشیدن بیش از حد قهوه - یا حتی می تواند از مشکلات مربوط به سلامتی تاثیر بگیرد. اما به طور کلی دلیل زرد شدن دندانها، موارد زیر هستند:

دلیل زرد شدن دندانها

 

دلایل زرد شدن دندان ها

بهداشت ضعیف دندان

 فراموش کردن مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باعث ایجاد لکه های پلاک و مواد غذایی می شود. در این صورت باقی مانده غذا و نوشیدنی روی دندان ها، به مرور زمان سبب تغییر رنگ دندان ها خواهد شد.

مهم ترین دلایل زرد شدن دندان ها ؛ غذا و نوشیدنی

تعدادی از غذاها و نوشیدنی ها می توانند به راحتی سبب زرد شدن دندان ها شوند. نوشیدن قهوه، چای و شراب قرمز نقش اصلی در لک شدن دندان های شما را دارند. همه این نوشیدنی ها دارای کروموژن که رنگدانه های رنگی شدیدی هستند، می باشند. این رنگدانه ها می توانند به قسمت سفید دندان که همان مینای دندان است، رسیده و سبب تغییر رنگ شوند.
نکته: اگر تمایل به نوشیدن قهوه و چای رنگی دارید، بهتر است از نی استفاده نمایید. به این صورت می توانید از برخورد مستقیم رنگدانه ها به دندان های خود جلوگیری نمایید. البته پیشنهاد می شود پس از نوشیدن، حتما مسواک زده و از نخ دندان استفاده نمایید.

دلایل زرد شدن دندان ها

 

مصرف دخانیات

دو ماده شیمیایی موجود در توتون و تنباکو و نیکوتین از مهم ترین دلایل زرد شدن دندان ها هستند چرا که می توانند به راحتی لکه های سخت و زرد رنگی را روی دندان ها ایجاد نمایند. نیکوتین بی رنگ است اما هنگامی که با اکسیژن مخلوط می شود، رنگی مایل به زرد ایجاد می کند. برای درخشان نگه داشتن دندان های خود، بهتر است از مصرف دخانیات بپرهیزید.

سن

یکی دیگر از دلایل زرد شدن دندان ها، بالا رفتن سن است. زیر پوسته سفید مینای دندان ما ناحیه نرم تری به نام عاج وجود دارد. با گذشت سال ها، مینای خارجی ما به مرور زمان با مسواک زدن نازک شده و رفته رفته این عاج زرد رنگ، نمایان می شود.

زخم یا ضربه

در صورتی که در ناحیه دهان دچار آسیب دیدگی شوید، ممکن است دندان های شما تغییر رنگ دهند. این رخداد به این علت است که عاج دندان که تیره تر از مینای دندان است، در برابر ضربه هایی که به دهان وارد می شود، واکنش نشان خواهد داد.

مصرف برخی از داروها

 انواع مختلفی از داروها با عوارض تیره شدن دندان همراه هستند. همچنین، کودکانی که هنگام تشکیل دندان هایشان مجبور به مصرف دارو هستند، چه در رحم مادر و چه در دوران کودکی، بیشتر در معرض تغییر رنگ و زرد شدن دندان های خود هستند.

مواد دندانپزشکی

برخی از ترمیم های آمالگام، به ویژه مواد حاوی سولفید نقره، می توانند سبب زرد شدن دندان ها شوند.

زرد شدن بین دندان ها

یکی از مهم ترین دلایل زرد شدن بین دندان ها، عدم استفاده از نخ دندان است. از آن جایی که مسواک به خوبی نمی تواند به نقاط بین دندان نفوذ پیدا کند، عدم استفاده از نخ دندان به مرور زمان می تواند سبب زرد شدن بین دندان ها شود.

از عوامل دیگر زرد شدن بین دندان ها  می توانیم به استفاده از سیگار اشاره کنیم. همان طور که می دانید سیگار کشیدن سبب پوسیدگی دندان و در نهایت نیاز به عصب کشی را به ارمغان می آورد.

علت زرد شدن دندان

 

سخن پایانی

در حالی که هیچ کس به طور قطعی نمی داند که چه تعدادی از ما دارای دندان های زرد هستیم، اما واضح است که سلامت و سفید بودن دندان هایمان چیزی است که برای همه ما مهم است. این روزها، ما لبخندی زیبا را به عنوان نوعی نماد اجتماعی می دانیم، به همین دلیل است که شاهد روی آوردن بسیاری به رویه های سفید و مرتب کردن دندان مانند کامپوزیت و اصلاح طرح لبخند هستیم.
کلینیک دندانپزشکی تخصصی یاس بارین، یکی از بهترین دندانپزشکی های غرب تهران است، با بهره گیری از تخصص بهترین پزشکان، مفتخر است تا زیباترین لبخند را به شما هدیه دهد.

همچنین در این کلینیک دندانپزشکی می توانید تجربه های بی نظیری از فرایندهای درمان با قیمت مناسب مانند عصب کشی ارزان دندان را تجربه کنید. کافی است با شماره 02144971427 تماس بگیرید.