درد ارتودنسی ؛ ارتودنسی دندان درد دارد

درد ارتودنسی
04 05 1400

ارتودنسی دندان درد دارد ؟ درد ارتودنسی چند روز است ؟ درد ارتودنسی چقدر است ؟ هنگامی که برای مرتب کردن و اصلاح طرح لبخند خود برای نصب ارتودنسی به دندانپزشک مراجعه می کنید، ممکن است ترس از درد ارتودنسی داشته باشید. اما آیا نصب ارتودنسی درد دارد ؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا به این پرسش پاسخ دهیم.

ارتودنسی دندان درد دارد

ارتودنسي درد دارد؟ زمانی که متخصص ارتودنسی سیم ها را به دندان های شما متصل می کند معمولا دردی تجربه نمی کند. اما چند ساعت بعد از اتصال ممکن است درد جزئی را احساس کنید که چون برایتان تازگی دارد و کمی شما را ناراحت میکند.

درد ارتودنسی چند روز است

اگر بپرسید که درد ارتودنسی چند روز است ، خواهیم گفت که  این درد جزئی چند روز اول تا نهایتا بعد از 1 هفته از بین میرود اما شما می توانید با کمک دارو به راحتی این درد را از بین ببرید.

درد ارتودنسی چقدر است

درد ارتودنسی چقدر است ؟ درد اتودنسی بسیار ناچیز است و آن هم ناشی از فشار اندکی است که به دندان های شما برای حرکت دادن آن ها وارد می شود. دلیل درد جزئی ارتودنسی مشخص است. سعی کنید به کمک انگشتان خود روی دندان هایتان فشاری وارد کنید. خواهید دید که این نیرو می تواند سبب درد در دندان های شما شود. البته این درد به اندازه ای نیست که نتوانید آن را تاب آورید. از سوی دیگر این نیرو سبب فشار برای حرکت دندان ها می شود، به همین جهت است که کمی درد احساس خواهید کرد.

 

درد ارتودنسی

 

درد ارتودنسی

عدم رسیدگی به بهداشت دهان و دندان

ارتودنسي درد دارد؟ بله، اگر شما تمیز کردن دندان هایتان را به فراموشی بسپارید. توجه داشته باشید که درد ارتودنسی رابطه مستقیمی با تمیز کردن دندان هایتان دارد. به طور کلی ارتودنسی دندان می تواند چالشی بزرگ باشد. به همین دلیل شما باید برای تمیز نگه داشتن دندان های خود، وقت زیادی صرف کنید.

اگر فکر می کنید فرد تنبلی هستید، باید تنبلی را کنار بگذارید. به موقع و به طور مرتب مسواک بزنید. تنها در این صورت است که می توانید از بروز دردهای ارتودنسی جاوگیری کنید. همچنین به این ترتیب از پوسیدگی دندان و بیماری های لثه نیز جلوگیری می کنید.

توجه داشته باشید در هر مقطعی، اگر به بهداشت دندان های خود توجه نکنید، پوسیدگی ها و پلاک ها، رفته رفته سبب به عصب رسیدن دندان ها می شود و در نهایت شما باید خود را آماده فرایند عصب کشی دندان ارزان کنید.

 

براکت و سیم ارتودنسی نصب شده

براکت ها مخصوصا براکت سرامیکی و دو سر سیم قوس دار ارتودنسی می توانند به بخش داخلی لپ های شما کمی آسیب بزنند. البته برای آنکه از این موضوع جلوگیری کنید، باید به دندانپزشکی تخصصی مراجعه کنید تا براکت ها را به درستی ایمن کند. در این صورت است که از آسیب به بخش های داخلی دهان جلوگیری می کنید.

 

وجود کش و الاستیک های ارتودنسی

بیمارانی که علاوه بر صاف شدن دندان ها نیاز به تنظیم موقعیت فک ها دارند مجبورند برای اصلاح این مشکلات علاوه بر دستگاه ارتودنسی ثابت، از باندهای و الاستیک های ارتودنسی استفاده کنند. این الاستیک ها یا کش ها باید به براکت های بالا و پایین متصل شوند. تجربه این کش ها میتواند کمی درد آور باشد و علاوه بر این، صحبت کردن و باز کردن دهان نیز کمی با آن ها سخت است. زیرا کش ها می توانند عضلات فک و صورت را خسته کنند.

چگونه می توانیم درد ارتودنسی را کم کنیم؟

حقیقت این است که درد ارتودنسی آنقدر زیاد نیست که نتوانید تحمل کنید. از طرف دیگر به طور کامل نمی توان این درد را کاهش داد. اما با این وجود شما می توانید از چند راهکار برای کاهش درد ارتودنسی استفاده نمایید.

  •   از داروهای صد درد استفاده کنید:  استامینوفن، ناپروکسن سدیم و ایبوپروفن همگی داروهای ضد درد بدون نسخه هستند که به کاهش درد ارتودنسی کمک زیادی میکنند.
  •     براکت سرامیکی انتخاب کنید: به جای براکت فلزی از براکت سرامیکی استفاده کنید. هم جزء ارتودنسی نامرئی هستند، هم شیک هستند و هم به بافت های دهان شما آسیبی وارد نمیکنند.
  •     به بهداشت دهان و دندان خود بیشتر توجه داشته باشید: همانطور که پیش تر هم گفتیم، پوسیدگی دندان می تواند منبع اصلی درد ارتودنسی باشد. با رسیدگی به موقع و موثر به بهداشت دهان و دندان میتوانید به از بین بردن و کاهش درد ارتودنسی کمک کنید.
  •     از دستگاه های ارتودنسی ثابت خود مراقبت کنید: هرچه طول درمان شما بیشتر شود، به ناچار بیشتر درد تجربه میکنید زیرا دفعات تنظیم دستگاه شما هم بیشتر میشود. اما اگر از بریس خود به خوبی مراقبت کنید میتوانید زودتر درمان را به پایان برسانید.
  •     به طور منظم به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید: برای آنکه از بروز درد ارتودنسی جلوگیری کنید، حتما به طور منظم به متخصص خود مراجعه نمایید تا وضعیت دندان های شما مورد بررسی قرار گیرد.
  •     از نگهدارنده و ریتینر ارتودنسی استفاده کنید: پس از صاف شدن دندان ها برای تثبیت موقعیتشان حتما از ریتینر و نگهدارنده استفاده کنید.

درد بعد از ارتودنسی

پاسخ پرسش ارتودنسی دندان درد دارد یک بله ملایم است. به این معنی که درد ارتودنسی بسیار کم است. درد بعد از ارتودنسی پس از چند روز به خودی خود برطرف می شود. اما اگر می خواهید این مدت زمان درد بعد از ارتودنسی را کاهش دهید، به شما پیشنهاد می کنیم از داروهای ضد درد و مسکن استفاده نمایید و اصول مراقبت از دندان ها را پیش بگیرید تا به سرعت این درد اندک را کاهش دهید.