محافظت از مینای دندان ؛ ترمیم مینای دندان در خانه امکانپذیر است؟

ترمیم مینای دندان
02 10 1400

مینای دندان یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده دندان است که در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی دندان، شاهد تخریب مینای دندان خواهیم بود. اما آیا ترمیم مینای دندان امکان پذیر است؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا با راه های محافظت از مینای دندان آشنا شوید.

ترمیم مینای دندان

ترمیم مینای دندان در خانه امکان پذیر است؟ همان طور که می دانید، با از دست رفتن مینای دندان، رفته رفته دندان پوسیده و نازیبا می شود. به همین ترتیب بسیاری از افراد پس از پوسیدگی دندان و از دست رفتن زیبایی آن ها، به فکر استفاده از روش هایی مانند کامپوزیت دندان می افتند. اما خوب است بدانید که شما می توانید با کمک روش های محافظت از مینای دندان، از پوسیده شدن دندان های خود جلوگیری نمایید.

مواد معدنی مانند کلسیم و فسفات به همراه استخوان و عاج به تشکیل مینای دندان کمک می کنند. آن ها همچنین از به وجود آمدن پوسیدگی دندان و حفره های بعدی جلوگیری می کنند.
با افزایش سن، مواد معدنی موجود در دندان از دست می روند. علت این امر ممکن است خوردن غذاهای شیرین و اسیدی باشد. همچنین انباشت باکتری ها در دهان شما می تواند پوسیدگی و از دست رفتن مینای دندان را تشدید نماید. هنگامی که مینای دندان، هیچ راهی برای بازگرداندن آن ها بدون درمان های پزشکی وجود ندارد.
پس عملا ترمیم مینای دندان در خانه بی معنی است. با این وجود، می توان قبل از پوسیدگی دندان، با تغییر در شیوه زندگی و درمان های خانگی نسبت به محافظت از مینای دندان اقدام نمایید. در ادامه با راه های محافظت از مینای دندان آشنا شوید.

محافظت از مینای دندان

محافظت از مینای دندان

مسواک بزنید

مسواک زدن برای از بین بردن باکتری ها مهم است. حفره های دهانی (که به آن پوسیدگی دندان نیز گفته می شود) در وهله اول، از تجمع باکتری های استرپتوکوک موتانس در دهان شما ناشی می شوند.
طبق یک مطالعه معتبر در 2016، این باکتری ها از طریق غذا و نوشیدنی در دهان تجمع میابند. مسواک زدن منظم دندان ها می تواند باکتری هایی را که منجر به از بین رفتن مواد معدنی می شوند، از بین ببرد.

از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده کنید

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) خمیر دندان های حاوی فلوراید را برای حفاظت از مینای دندان توصیه می کند. خمیر دندان های حاوی فلوراید می توانند از پوسیدگی دندان جلوگیری کنند و همچنین می توانند دندان های شما را تقویت نمایند، در نتیجه احتمال از دست رفتن مواد معدنی دندان در آینده کمتر خواهد بود.

از مصرف شکر خودداری کنید

احتمالا می دانید که مصرف قند می تواند دندان های شما را به ورطه نابودی بکشاند. شکر بسیار اسیدی است و در ترکیب با باکتری های دهان، مینای دندان را تجزیه می کند.
از همه مهم تر، یک مطالعه معتبر نشان داد که مصرف بیش از اندازه قند می تواند سبب از بین رفتن مواد معدنی دندان شود.
به عبارت دیگر، خوردن غذاهای شیرین در مقادیر کم به طور منظم می تواند آسیب تخریبی بیشتری نسبت به خوردن گاه به گاه دسر پر از شکر داشته باشد.

آدامس بدون قند بجوید

سال ها است که محققین نقش آدامس در سلامت دهان را مورد بحث قرار داده اند، اما مطالعات نشان می دهد که آدامس بدون قند در واقع نقش محافظت از مینای دندان بازی می کند.
طبق یک مطالعه قدیمی تر، آدامس بدون قند با تحریک غدد بزاقی به تولید بزاق بیشتر، به حذف قند، پلاک و کربوهیدرات از دندان کمک می کند.
آدامس همچنین می تواند به عنوان سدی برای جلوگیری از از بین رفتن مواد معدنی عمل کند. برای بهره مندی از مزایای محافظت از مینای دندان با آدامس های بدون قند، بهتر است بعد از غدا آدامس بجوید.

راه های محافظت از مینای دندان

به مقدار متوسط میوه و آب میوه مصرف کنید

در حالی که میوه بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل است، می تواند بسیار اسیدی نیز باشد. مرکباتی مانند پرتقال و گریپ فروت بسیار اسیدی هستند. اسیدهای میوه، کلسیم را از مینای دندان جدا می کنند. آب میوه ها در این خصوص می توانند بدتر عمل نمایند، چرا که اغلب اسیدی تر بوده و حاوی قند نیز هستند.

کلسیم و ویتامین بیشتری مصرف نمایید

در حالی که کلسیم به طور طبیعی در داخل دندان تولید می شود، این ماده معدنی مهم با گذشت زمان توسط اسیدها و باکتری ها از بین می روند. با خوردن غذاهای غنی از کلسیم می توانید کلسیم از دست رفته را جایگزین کنید. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2003 نشان داد که خوردن پنیر غنی از کلسیم می تواند اثرات مصرف قند را خنثی کند.
اگر رژیم غذایی شما فاقد کلسیم است، می توانید مکمل های کلسیم را به برنامه غذایی خود بیفزایید. مطالعه ای در سال 2012 نشان داد که مصرف مکمل های ویتامین D می تواند به محافظت از مینای دندان کمک کند.

 از دهانشویه حاوی فلوراید استفاده نمایید

از دیگر راه های محافظت از مینای دندان این است که از دهانشویه های حاوی فلوراید برای شست و شوی دهان و دندان خود استفاده نمایید. با قرقره کردن دهانشویه حاوی فلوراید، می توانید مینای دندان خود را ترمیم کرده و از فرسایش بیشتر آن جلوگیری نمایید.
شما می توانید به راحتی این دهانشویه ها را از داروخانه و حتی فروشگاه های بزرگ خریداری نمایید.

سخن پایانی

همان طور که گفتیم، محافظت از مینای دندان می تواند از پوسیدگی و آسیب های جدی به دندان جلوگیری کند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم این روش ها را به خاطر سپرده و دندان های خود را از پوسیدگی حفظ نمایید.