کرم دندان بچه ؛ آیا کرم دندان واقعیت دارد؟

عکس کرم دندان بچه
20 09 1400

کرم دندان بچه واقعا وجود دارد؟ پوسیدگی و خرابی دندان از شایع‌ ترین مشکلاتی است که دندان‌ ها به آن دچار می ‌شوند. جنس و نوع دندان‌ ها، میزان دقت و حساسیت در حفظ بهداشت دهان و دندان به وسیله مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و همچنین نوع مواد غذایی و عادات تغذیه‌ ای بر روی سلامت دندان ‌ها اعمال اثر می کنند. وقتی دندان‌ ها دچار پوسیدگی می ‌شوند و سوراخ‌ هایی به همراه لکه ‌های سیاه بر روی قسمت ‌های مختلف آن ‌ها ایجاد می‌ شود اصطلاحا به آن کرم خوردگی می ‌گویند.

کرم دندان بچه

کرم دندان اصطلاحی است که معمولا با هدف اجتناب کودکان از استفاده مکرر مواد غذایی غیر مغذی و سرشار از قند مانند شکلات، آبنبات و شیرینی ‌ها از جانب والدین و اطرافیان گوشزد می ‌شود. اما آیا واقعا کرم‌ های دندانی وجود دارند و این اصطلاح از واقعیت نشات می ‌گیرد؟ در ادامه مقاله پاسخ جامعی برای این سوال ارائه می ‌کنیم، دلایل ایجاد کرم خوردگی در دندان کودکان را عنوان می ‌نماییم و به علائم ظهور این پوسیدگی‌ ها در دندان ‌های کودکان اشاره خواهیم نمود.

آیا کرم دندان واقعیت دارد؟

 

آیا کرم دندان واقعیت دارد؟

همانطور که می‌ دانید زمینه علم دندانپزشکی در دهه‌ های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته و به مهارتی همه جانبه برای اصلاح، بهبود و درمان دندان‌ ها تبدیل شده است. در سال‌ های اخیر ترمیم دندان‌ ها، درمان مشکلات دندانی و تغییر ظاهر آن‌ ها به شیوه ایده ‌آل به آسان ‌ترین شکل و با صرف کمترین زمان و انرژی امکان پذیر است.

قبل از اینکه چنین پیشرفت ‌هایی در زمینه دندانپزشکی حاصل شود، برخی عقیده داشتند که خرابی‌ ها و پوسیدگی ‌هایی که در دندان‌ ها ایجاد می‌ شود به دلیل وجود کرم ‌هایی در داخل لثه و دندان است که با سوراخ و سیاه کردن دندان ‌ها از مواد غذایی چسبیده به آن ‌ها تغذیه می ‌کنند.
این تصور برای سال‌ های طولانی در میان بسیاری از مردم جهان وجود داشت و عده زیادی پوسیدگی و سیاه شدن دندان‌ ها را به وجود این کرم‌ ها در داخل دهان وابسته می ‌‌دانستند، اما پیشرفت علم دندانپزشکی ناصحیح بودن این باورهای عمومی را اثبات کرد و این ذهنیت را باطل دانست.

بنابراین کرم دندان بچه و به طور کلی واقعیت ندارد و شاید بتوان آن را تنها یک تئوری عامی و سطحی برای بر حذر داشتن کودکان از مصرف افراطی قند و مشتقات آن و همچنین بی ‌توجهی به مسواک زدن و شستن دندان ‌ها در نظر گرفت. اما اگر با نگاهی کلی به این موضوع بنگریم، اصطلاح کرم دندان به اصطلاحی متداول تبدیل شده و با وجود اینکه اکثریت افراد به غیر حقیقی بودن آن باور دارند، اما آن را در قالب کلام به کار می ‌برند.

البته باید توجه داشت که همچنان عده‌ ای به این عقیده باور دارند و تصور می ‌کنند وجود کرم ‌هایی در محیط دهان و لثه‌ ها سبب پدید آمدن خرابی ‌ها و پوسیدگی ‌های دندانی می ‌شود.

افسانه کرم دندان

اعتقاد به وجود کرم‌ های دندانی به حدود 5000 سال پیش از میلاد برمی ‌گردد. متنی سومری در آن سال‌ ها پوسیدگی ‌ها و خرابی ‌های دندان را به وجود کرم‌ هایی در دندان نسبت داده است.

در خطوط چینی نیز وجود کرم دندان بچه و کرم دندان با استفاده از تراشیدن استخوان‌ ها در سال 1500 قبل از میلاد به ثبت رسیده است. علاوه بر چین، در قرون وسطی و در میان مردم روم باستان هم افسانه ‌های کرم دندان وجود داشته و اعتقاد بر این بوده است که این کرم ‌ها فضای لثه ‌ها و دندان ‌ها را اشغال کرده و با تغذیه از مواد غذایی و خود دندان‌ ها سبب ایجاد حفره و پوسیدگی در آن‌ ها می‌ شوند.

اما این اعتقادات از نظریه‌ هایی خاص سرچشمه می‌ گرفت و وجود این کرم‌ ها در دهان را برای آن‌ ها واقعی ‌‌تر جلوه می ‌داد. برخی از اصلی‌ ترین نظریات مرتبط با وجود کرم دندانی به شرح زیر است:

وجود کرم ‌های گینه در آب آلوده: کرم گینه ماده باردار در آب سرد توانایی آزاد کردن 500 هزار بچه کرم را دارد. کرم گینه را می‌ توان در بدن سخت پوستان و آب‌ های آشامیدنی مشاهده کرد. بنابراین مردم اعتقاد داشتند که به هنگام استفاده از آب آشامیدنی چاه این کرم‌ ها به دهان آن ‌ها راه یافته، در دندان‌ و لثه مستقر می‌ شوند و به مرور زمان سبب ایجاد حفره‌ ها، لکه‌ ها و پوسیدگی ‌هایی در دندان ‌ها خواهند شد.
وجود ساختارهای کرمی شکل در دندان‌ ها: محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه مریلند معتقد طی تحقیقاتی جامع دریافتند که در بافت دندان انسان ‌ها ساختارهایی ریز به شکل کرم وجود دارد و به همین جهت ممکن است مردم این ساختارهای کرم مانند را با کرم‌ های حقیقی اشتباه گرفته باشند.

عکس کرم دندان بچه

 

دلیل اصلی خراب شدن و پوسیدگی دندان‌ ها چیست؟

اصلی ‌ترین دلیل پوسیدگی و خراب شدن دندان ‌ها وجود قشری است که دندان ‌ها را پوشش می ‌دهد و به آن پلاک میکروبی دندان می ‌گویند. این پلاک متشکل از باکتری ‌ها، ذرات مواد غذایی، بزاق و مواد اسیدی است که می ‌توانند لایه خارجی دندان را در خود حل کرده و این مواد معدنی را تجزیه کنند.

بنابراین تجمع پلاک دندانی بر روی دندان‌ ها و اثری که بر روی لایه خارجی آن دارند باعث پوسیده شدن دندان ‌ها می ‌شود و این پوسیدگی به شکل حفره‌ ای بر روی دندان‌ها نشان داده می‌ شود.

اگر بخواهیم دقیق‌ تر توضیح دهیم باکتری‌ ها، بزاق دهانی و مواد غذایی مختلفی که مصرف می ‌کنید به شکل پلاکی به دندان‌ های شما می‌ چسبند. زمانی که نشاسته یا مواد غذایی شیرین می ‌خورید، باکتری‌ های موجود در پلاک دندان از این مواد غذایی تغذیه می ‌کنند و پس از آن اسیدی را تولید می ‌کنند که به پوسیدگی دندان‌ ها منجر می‌ شود.

فرایند پوسیدگی دندان‌ ها به مدت زمان وجود قند و نشاسته بر روی دندان ‌ها بستگی دارد و اگر این مواد در مدتی طولانی ‌تر بر روی دندان باقی بمانند پوسیدگی سریع ‌‌تر آغاز خواهد شد و قسمت ‌های بیشتری را درگیر خواهد کرد.

دلایل کرم خوردگی دندان در کودکان

کرم خوردگی و خراب شدن دندان‌ های نوزادان و کودکان کم سن نیز به وجود همین پلاک‌ دندانی و تاثیراتی که بر روی دندان ‌ها اعمال می‌ کند، وابسته است. از همان لحظات اولی که دندان‌ کودک از لثه بیرون آمده و فرایند رشد را آغاز می ‌کند در برابر اثرات مخرب آسیب پذیر است.

زمانی که مصرف شیرینی ‌جات، قند و نشاسته توسط کودکان بیشتر از حد ضروری صورت گیرد، میزان ترشح اسید توسط باکتری‌ های مصرف کننده قند نیز بیشتر شده و در نتیجه پوسیدگی با سرعت و شدت بیشتر اتفاق می‌ افتد و مینای دندان از بین خواهد رفت.
در واقع اسیدهایی که در پلاک دندانی وجود دارند می‌ توانند به راحتی در مقاوم ‌ترین بخش‌ های دندان که مینای دندان است حفره ایجاد کنند و آن را از بین ببرند. زمانی که این سوراخ ‌ها در دندان کودکان ایجاد شد اسیدها و باکتری ‌های دیگر نیز با مرور زمان از طریق این حفره‌ ها به لایه‌ های زیرین و بافت‌ های پایینی مینای دندان نفوذ می‌ کنند و با رسیدن به کانون دندان یا منطقه پالپ، دندان دچار عفونت‌ هایی شدید می ‌شود که با علائمی چون درد و تورم همراه است.

کرم خوردگی و پوسیدگی دندان در کودکان چه علائمی دارد؟

نشانه‌ های ابتدایی

بسیاری از کودکان به دلیل مصرف زیاد قند، جنس نامناسب دندان ‌ها و دلایل دیگر دچار پوسیدگی و خرابی زود هنگام دندان ‌ها می ‌شوند. این پوسیدگی ‌ها را می‌ توان به شکل نواحی سفید گچی در اطراف لثه ‌ها مشاهده نمود. اگر با مراجعه به موقع به دندانپزشکی مراحل اولیه پوسیدگی دندان تشخیص داده شود، این فرایند قابل توقف است و با استفاده از رژیم تغذیه‌ ای مناسب و رعایت بهداشت دهان و دندان می‌ توان از بروز آسیب ‌های جدی ممانعت کرد.

ایجاد لکه در دندان

چنانچه به روند پیشروی خرابی و پوسیدگی دندان کودکان در همان مراحل مقدماتی بی ‌توجهی شود، این پوسیدگی در دندان ‌ها پیشروی کرده و سبب پدیدار شدن لکه‌ هایی به رنگ زرد تیره یا قهوه ‌ای بر روی دندان ‌ها می ‌شود و در این هنگام باید برای درمان دندان ‌های کودک به دندانپزشکی مراجعه شود.

ایجاد عفونت همراه با درد و تورم

زمانی که پوسیدگی دندان کودک در همان مراحل اولیه مهار نگردد و اجازه پیشروی به آن داده شود کرم خوردگی و خرابی ‌ها شدید می ‌شوند. در این هنگام حفره ‌های دندانی عمق بیشتری پیدا کرده و سبب نفوذ اسید و باکتری به لایه ‌های زیرین مینای دندان می‌ شود و با رسیدن پوسیدگی به پالپ یا مرکز دندان عفونت آغاز می گردد و نشانه‌ هایی چون درد شدید و تورم را بروز می ‌دهد.

جلوگیری از کرم خوردگی و پوسیدن دندان ‌های کودکان

 • در رژیم تغذیه ‌ای کودک خود غذاهایی که دارای میزان قند بالا هستند را حذف کنید.
 • آب و نوشیدنی‌ هایی با قند طبیعی را جایگزین نوشیدنی ‌هایی با قند مصنوعی و زیاد قرار دهید.
 • از آنجایی که هم شیر خشک و هم شیر طبیعی مادر دارای مقادیری از قند هستند لازم است به طور مرتب دندان‌ های کودک را با مسواک بشویید.
 • با آغاز مصرف مواد غذایی جامد توسط کودک، استفاده از نخ دندان پس از هر بار غذا خوردن کودکان ضروری می‌ باشد.
 • استفاده از دهان شویه و فلوراید برای تمیز کردن دندان ‌ها بسیار موثر است.
 • غذاهای چسبناک و شیرین باید از رژیم غذایی کودکان کم شوند.
 • در بازه‌ های زمانی مختلف دندان‌ های کودک را بررسی کنید تا در صورت ایجاد تغییرات ظاهری، ایجاد تورم یا رنگ گرفتگی متوجه آسیب‌ های احتمالی شده و آن را به دندانپزشک اطلاع دهید.

چرا باید به دندان‌ های شیری اهمیت داده و از آن‌ ها مراقبت کرد؟

 • دندان ‌های شیری جایگاه مناسب دندان ‌های دائمی را به آن ‌ها نشان می ‌دهند.
 • این دندان‌ ها حدودا در یک ششم از طول عمر افراد همراه آن ‌ها هستند.
 • دندان‌ های شیری برای جویدن مقدماتی غذاها ضروری محسوب می‌ شوند.
 • رشد اصولی استخوان‌ های فک به جویدن درست مواد غذایی با دندان ‌هایی قوی و سالم وابسته است.
 • این دندان ‌ها به بیان و تلفظ صحیح حروف توسط کودکان کمک می ‌کنند.
 • این دندان ‌ها با ایجاد ظاهری مناسب در دهان کودکان باعث ایجاد اعتماد به نفس در آن‌ ها خواهد شد.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، وجود کرم دندان بچه واقعیت ندارد و آنچه که روی دندان ها ظاهر می شود، پوسیدگی است. شما می توانید با مراقبت های منظم از دندان و مراجعه به دندانپزشکی برای بررسی وضعیت دندان ها، از پوسیدگی دندان جلوگیری نمایید.