عصب کشی دندان چقدر طول می‌ کشد؟

عصب کشی دندان چقدر طول می کشد؟
07 11 1400

عصب کشی دندان چقدر طول می‌ کشد؟ ممکن است عدم توجه به بهداشت دهان و دندان منجر به پوسیدگی و ایجاد آسیب‌های مختلف در دندان‌ها شود. از اصلی‌ترین نشانه‌های بروز مشکل در دندان‌ها دردی است که باعث آزار و رنجش افراد می‌شود. زمانی که برای تسکین درد و رسیدگی به شرایط نا به سامان دندان‌های خود به دندانپزشک مراجعه کنید ممکن است متخصص عصب کشی را به عنوان راهکاری مناسب برای درمان درد دندان در نظر بگیرد. باید توجه داشته باشید که خرابی و پوسیدگی دندان‌ها علاوه بر ایجاد درد ریشه‌ای، عفونت لثه‌ها و چهره و بوی ناخوشایندی که در دهان ایجاد می‌کند، به دلیل نقص در جویدن درست غذا، کارکرد سیستم گوارشی را نیز با اختلال مواجه خواهد کرد. لذا در صورتی که دندان‌هایتان دچار پوسیدگی و خرابی شده است باید در اسرع وقت برای درمان آن‌ها به متخصص مراجعه کنید. در ادامه این مقاله شما را با فرایند عصب کشی دندان و مراحل آن آشنا می‌کنیم.

زمان مناسب برای عصب کشی دندان

چنانچه با احساس درد در دندان یا دندان‌های خود به ایجاد مشکل در آن‌ها پی بردید، ممکن است تصور کنید که خرابی به عصب دندان رسیده و باید برای عصب کشی دندان خود اقدام کنید. اما همه دردها نشانه به عصب رسیدن درد نیست. در واقع علائمی وجود دارند که بروز آن‌ها به معنی پیشروی پوسیدگی دندان و وخامت شرایط آن است. علائم دندان به عصب رسیده شامل موارد زیر می شود:

  • در هنگام جویدن غذا احساس درد می‌کنید
  • با نوشیدنی آشامیدنی‌های سرد یا گرم درد در دندان‌ها می‌پیچد
  • درد را در دندانی که رنگ آن تیره شده و به قهوه‌ای متمایل است احساس می‌کنید
  • با تنفس هوای سرد از طریق دهان، دندان درد شما تشدید می‌شود

مهم‌ترین نکته‌ای که در این‌ میان باید مورد توجه قرار گیرد این ‌است که با شروع احساس درد از جانب دندان‌ها نباید تسکین درد را به مصرف آرامبخش‌ها محدود کنید. بسیاری از افراد به دلیل سهل انگاری، ترس از جراحی دندان یا هزینه‌های ناشی از درمان دندان‌ها نسبت به مراجعه به متخصص بی‌توجهی می‌کنند. برخی نیز ادعا می‌کنند که دندان دردشان با مصرف مسکن در چند وعده متوالی به طود کامل التیام یافته است و این موضوع به معنای عدم وجود مشکل اساسی در دندان است اما در این مورد باید اظهار داشت که تعلل در درمان اصولی دندان‌ها توسط دندانپزشک و مصرف نابجای آرامبخش‌ها برای تسکین موقت درد دندان سبب تخریب کامل پالپ دندان خواهد شد. در این زمان عفونت به عمق دندان و لثه نفوذ پیدا کرده و باکتری‌ها به تجزیه ریشه دندان‌ها می‌پردازند. با این شرایط احساس درد به طور کامل از بین می‌رود و با شروع مجدد درد و مراجعه به دندانپزشک در نتیجه عدم تاثیر مسکن‌ها، به عصب کشی دندان احتیاج خواهد بود.

عصب کشی دندان چقدر طول می کشد؟

 

مراحل عصب کشی دندان

همانطور که پیشتر اشاره شد، با بروز احساس درد شدید در دندان و مراجعه به دندانپزشک، ممکن است متخصص بروز پوسیدگی و راهکار عصب کشی برای درمان درد را محتمل بداند؛ لذا دستور عکس برداری و بررسی‌های بیشتر را صادر می‌کند و چنانچه پوسیدگی دندان تا تخریب پالپ‌ها اعمال نفوذ کرده باشد و کانال‌های عصبی دچار عفونت شده باشند، برای درمان این مشکل تنها باید به عصب کشی دندان پرداخت. فرایند عصب کشی شامل مراحل زیر می‌باشد:

ابتدا دندانپزشک برای اطمینان از تشخیص خود دستور تصویر برداری و بررسی‌های دقیق را صادر می‌کند. چنانچه عکس برداری‌ها وجود آبسه دندان را نشان دهند، امکان انجام روش عصب کشی وجود نخواهد داشت و در ابتدا باید مشکل آبسه دندان را مرتفع نمود. در این صورت لازم است برای درمان آبسه به مدت دو هفته از آنتی بیوتیک‌های تجویر شده از جانب متخصص اقدام نمایید.
پس از دو هفته با برطرف شدن آبسه دندان مجددا به دندانپزشکی مراجعه نموده و فرایند عصب کشی آغاز می‌شود.
ابتدا به منظور کاهش درد و سهولت کار بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود. دوز تزریق داروی بی‌حسی با توجه به میزان تحمل درد افراد تعیین می‌شود و چنانچه پس از تزریق دارو در هنگام انجام عصب کشی مجددا احساس درد داشته باشید، داروی بی‌حسی به میزان بیشتری برای شما تزریق می‌شود.
سپس از فرز توربین برای ایجاد سوراخ در دندان استفاده می‌شود.
در مرحله بعد به منظور دسترسی مناسب به کانال عصبی باید اتاقک پالپ برداشته شود.
زمانی که برای عصب کشی دندان صرف می‌شود به تعداد کانال‌های دندان وابسته است که در افراد مختلف متغیر است. به این ترتیب عصب کشی دندان‌هایی که تعداد کانال کمتر دارند سریع‌تر انجام می‌شود. مثلا عصب کشی دندان‌هایی که تنها دو کانال دارند معمولا در یک جلسه به انجام خواهد رسید، درحالی که با افزایش تعداد کانال‌ها انجام عصب کشی به جلسات بیشتری نیاز خواهد داشت.
در گام بعدی که اصلی ترین مرحله در روند عصب کشی دندان به شمار می‌آید باید عصب دندان را خارج نمود. به این ترتیب از فایل مخصوص برای بیرون کشیدن عصب و پاکسازی کامل حفره دندان استفاده می‌شود.
پس از تکمیل عصب کشی و پاکسازی مناسب حفره دندان لازم است به پر کردن این حفره اقدام شود. به این ترتیب دندانپزشک با افزایش پهنای دهانه حفره، زمینه را برای قرار دادن مواد ترمیم کننده در حفره فراهم می‌کند.
موادی که برای پر کردن حفره دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل آمالگام و کامپوزیت سرامیکی هستند و از آنجایی که آلماگام مورد نظر نقره‌ای رنگ است، استفاده از آن برای دندان‌های جلو چندان مناسب نیست.

پر کردن دندان بعد از فرایند عصب کشی

پس از اتمام عصب کشی و پاکسازی حفره‌ای که در دندان ایجاد شده است باید برای پر کردن دندان‌ها از مواد مناسب استفاده شود. پر کردن دندان به طور معمول در همان جلسه پس از عصب کشی به انجام می‌رسد اما گاهی نیز ممکن است بنابر صلاح دید دندانپزشک ترمیم دندان در جلسه‌ای بعد از عصب کشی انجام شود. این کار معمولا برای افزایش دقت و کیفیت کار در نتیجه عدم خستگی دندانپزشک صورت می‌گیرد. پس از پر کردن دندان روکشی بر روی آن قرار می‌گیرد تا ضمن ممانعت از تخلیه و ریزش مواد پر شده در حفره، دندان از آسیب و پوسیدگی مصون بماند. استفاده از روکش خصوصا برای دندان‌های آسیاب که هنگام جویدن غذا ساییدگی و فشار بیشتری را متحمل می‌شوند از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

جلسات لازم برای عصب کشی دندان

دو فاکتور اصلی در تعیین تعداد جلسات لازم برای عصب کشی دندان، تعداد کانال‌های دندان و میزان پوسیدگی و خرابی دندان‌ها هستند. بنابراین برخلاف تصور عده‌ای که افزایش جلسات را به افزایش کیفیت کار مربوط می‌دانند، تعداد کانال‌ها، مقدار خرابی دندان، آستانه تحمل افراد و اقداماتی که برای درمان ریشه‌ای انجام می‌شود تعداد جلسات عصب کشی را تعیین خواهند کرد. به این ترتیب در صورت زیاد بودن کانال‌ها یا افزایش حجم پوسیدگی به جلسات بیشتری برای عصب کشی نیاز است اما به طور معمول عصب کشی تنها ۱ تا ۳ جلسه به طول می‌انجامد و این درحالی است که عصب کشی دندان‌های دو کاناله در یک جلسه به نتیجه خواهد رسید.