زمان مناسب کشیدن دندان عقل چه وقت است؟

بهترین زمان کشیدن دندان عقل
19 10 1400

زمان مناسب کشیدن دندان عقل چه وقت است؟ هنگامی که با علائم درآمدن دندان عقل مواجه می شوید، احتمالا این سوال برای شما پیش می آید که کی دندان عقل را باید بکشیم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

زمان مناسب کشیدن دندان عقل

دندان عقل که گاهی تحت عنوان دندان آسیاب سوم شناخته می شود، اغلب نیاز به جراحی دارد. بروز تعدادی از مشکلات مانند نامرتبی دندان ها، ترک خوردن دنداه ها، درد و ... می تواند مستقیما با رشد دندان عقل مرتبط باشد.
اکثر متخصصان دندانپزشکی و جراحان دهان توصیه می کنند که قبل از شروع این مشکلات، دندان عقل را بکشید.
دندان عقل هر فردی با سرعت های متفاوتی رشد می کند. این امر تقریبا غیرممکن است که جدول زمان مناسب کشیدن دندان عقل ارائه شود.
به طور متوسط، بیشتر افراد در سنین 17 تا 25 سالگی دندان عقل خود را می کشند. با این حال، این در مورد تمامی افراد صدق نمی کند. برخی از افراد در حدود سن 14 یا 15 سالگی نیاز به کشیدن دندان عقل دارند در حالی که برخی دیگر می توانند تا 25 یا 30 سالگی صبر کنند.

زمان مناسب کشیدن دندان عقل

چگونه بفهمیم زمان کشیدن دندان عقل فرا رسیده است؟

با مراجعه منظم به دندانپزشکی، می توانید زمان کشیدن دندان عقل را به درستی دریابید. دندانپزشک ها هر سال عکس رادیوگرافی از دندان های شما می گیرند که در این تصویر، پوسیدگی دندان ها و سایر مشکلات دندانی علاوه بر دندان عقل نیز به خوبی قابل رویت خواهد بود.

در عکس ‌برداری با اشعه ایکس، دندانپزشک شما می‌ تواند تشخیص دهد که آیا دندان عقل دارید یا خیر. خوب است بدانید که همه افراد دندان عقل در نمی آورند.

هنگامی که مشخص شد شما دندان عقل دارید، دندانپزشک رشد آن ها را کنترل خواهد کرد. چیزهایی که دندانپزشک شما در عکس‌ برداری با اشعه ایکس می بیند، اطلاعات مختلفی را در اختیارشان قرار می دهد. اینکه دندان عقل در چه جهتی رشد کرده است، آیا دندان عقل نهفته است یا اینکه کامل رشد کرده اند. تمامی این موارد می تواند به آگاهی از بهترین زمان کشیدن دندان عقل کمک شایانی کند.  
جراحان دهان اغلب توصیه می کنند که پیش از آنکه ریشه دندان عقل به طور کامل شکل بگیرد، جراحی برای کشیدن دندان عقل انجام شود. چرا که با شکل گیری کامل ریشه دندان، جراحی پیچیده تر می شود و بهبودی شما زمان بیشتری می برد.
کشیدن دندان ها  قبل از تشکیل ریشه، خطر عوارض ناشی از عمل را کاهش می ‌دهد و به بهبودی سریع تر کمک شایانی می کند.

بهترین زمان کشیدن دندان عقل

آیا همیشه باید دندان عقل را بکشیم؟

تنها زمانی لازم است که دندان عقل کشیده شود که زاویه رویش دندان عقل مناسب نباشد و سبب نامنظم شدن و کج شدن دندان های دیگر شود. همچنین در ارتودنسی و زمانی که فک جای زیاد و مناسبی ندارد، برخی از دندانپزشکان، کشیدن دندان عقل را توصیه می کنند.

سخن پایانی

هر بیماری شرایط مختلفی دارد و نمی توان به طور قطع درباره زمان مناسب کشیدن دندان عقل نظر داد. در ابتدا شما باید به یک دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید تا وضعیت دندان های شما مورد بررسی قرار گیرد. به طور کلی با مراجعه منظم به دندانپزشکی، شما همواره می توانید از سلامت و وضعیت دندان های خود اطمینان یافته و نسبت به برطرف نمودن مشکلات آن، به سرعت اقدام نمایید.