مزایا و معایب کامپوزیت دندان ؛ کامپوزیت به دندان ها آسیب می رساند؟

مزایا و معایب کامپوزیت دندان
12 11 1400

کامپوزیت دندان یکی از بهترین روش ها برای طراحی لبخند است که می توان از آن استفاده نمود. اما مانند بسیاری از روش های زیبایی دندان ها، کامپوزیت کردن دندان نیز می تواند دارای مزایا و معایبی باشد. با ما در این مطلب همراه باشید تا با یکدیگر به بررسی مزایا و معایب کامپوزیت دندان بپردازیم.

مزایا و معایب کامپوزیت دندان

کاموزیت ونیر پوشش های کامل یا جزئی هستند که روی دندان ها قرار می گیرند تا بتوانند زیبایی را به دندان ها برگردانند. خوب است بدانید که این مواد کامپوزیتی، همان هایی هستند که برای پر کردن دندان ها (پر کردن با مواد سفید) مورد استفاده قرار می گیرند.  کامپوزیت ونیرها ترکیب هایی از رزین و مواد شیشه ای هستند که می توانند با مهارت و تخصص دندانپزشک، روی دندان ها اجرا شوند. انواع برند کامپوزیت گوناگون است و با توجه به نظر دندانپزشک و قیمت مد نظر بیمار، مورد استفاده قرار می گیرد.
نتایج حیرت انگیز کامپوزیت های دندانی سبب شده تا بسیاری از افراد از این روش برای طراحی لبخند خود استفاده کنند. با این وجود، لازم است که به پیش از اقدام به این کار، مزایا و معایب کامپوزیت دندان را بشناسید.

مزایا و معایب کامپوزیت دندان

مزایای کامپوزیت دندان
   

یکی از مهم ترین مزیت های کامپوزیت دندان، قیمت بسیار مناسب آن است. کامپوزیت های دندانی به واسطه قیمت مناسبی که دارند از روش های بسیار موثر برای زیباتر کردن لبخند محسوب می شوند.
همچنین خوب است بدانید که از این روش می توان برای بستن فاصله بین دندانی یا دیاستما بدون بروز حداقل مشکلات دندانی استفاده کرد. در این روش معمولا هیچ گونه تراشی روی دندان ها داده نمی شود و به این ترتیب آسیبی به دندان های اصلی وارد نخواهد شد. به این صورت است که می توانیم کامپوزیت ها را در مقابل لمینت های سرامیکی که لازم است تا دندان ها تراش پیدا کنند، روشی سالم تر عنوان نماییم.
ضمن آنکه کامپوزیت های دندانی کمترین عوارض را نسبت به روکش های لمنیت سرامیکی دارند. یکی دیگر از مزایای کامپوزیت ها، حداقل زمان زیبا کردن طرح لبخند است. به این معنی که به طور کلی معمولا در یک جلسه طراحی لبخند با کامپوزیت در یک جلسه دندانپزشکی انجام شده و به پایان می رسد.

معایب کامپوزیت دندان

در کنار مزایای گفته شده از این روش، لازم است که به بررسی معایب کامپوزیت دندان نیز بپردازیم. همان طور که گفتیم، کامپوزیت ها دارای معایب کمتری نسبت به لمینت های سرامیکی هستند. اما خوب است بدانید که این مواد در قبال خوراکی های رنگی، آسیب پذیرتر بوده و می توانند به مرور زمان لکه دار شوند. البته اگر از مواد کامپوزیتی خوب و همچنین مراقبت های بعد از کامپوزیت بهره مند شوید، این آسیب ها به حداقل ممکن می رسند.
از سوی دیگر باید بدانید که کامپوزیت ها را نباید تحت فشار زیادی قرار دهید زیرا مقاومت و استتحکام آن ها محدود است. از دیگر معایب کامپوزیت دندان، می توانیم به افزایش حساسیت در دندان ها و همچنین بروز مشکل در تنظیم دندان های جدید در دهان شما است. البته اگر به دندانپزشک متخصص و حرفه ای مراجعه کنید، به وجود نخواهد آمد و کامپوزیت ها با ظرافت و نازکی فوق العاده ای روی دندان های شما قرار خواهند گرفت بدون آنکه کوچک ترین حساسیت هایی ایجاد شود.

معایب کامپوزیت دندان

سخن پایانی

همان طور که درباره مزایا و معایب کامپوزیت دندان خواندید، این روش یکی از بهترین راه ها برای زیباتر کردند دندان ها و داشتن لبخندی جذاب محسوب می شود. آنچه که در این میان اهمیت دارد، تبحر و تخصص دندانپزشک زیبایی است که باید مد نظر قرار دهید.
شما می توانید در دندانپزشکی یاس، دندان های خود را با بهترین مواد کامپوزیتی زیر نظر بهترین دندانپزشک ها زیباتر کرده و لبخندی فوق العاده به خود ببخشید. نکته حائز اهمیت این است که کامپوزیت دندان قیمت 1400 نسبت به سال گذشته در این دندانپزشکی با افزایش چشمگیری مواجه نبوده و شما می توانید از بهترین قیمت کامپوزیت بهره مند شوید.